Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френският институт в България празнува Франкофонията с богата програма от културни събития

Снимка: Френски институт в България

През месеците март и април 2025 г., Френският институт в България ще отпразнува Франкофонията с богата програма от събития.

Френският език традиционно се празнува по целия свят с различни инициативи, каза пред Радио София Клодия Калво - заместник-съветник по сътрудничеството и културната дейност и аташе по образователно сътрудничество. Преводът в ефир е на Здрава Стоева - отговорник комуникация и партньорства във Френския институт в България.

"Това е повод да празнуваме езика, включително и онлайн. Това е начин да покажем живота на френски език, да поставим на преден план богатството на франкофонията по целия свят, френския език, който ни обединява, но не само върху лингвистични аспекти на френския език, но и споделени ценности. Това са европейски ценности – за образованието, за правовата държава, за солидарност, демокрация, равенство, приобщаване, мир и диалог. Имаме огромна нужда сега от това в тези объркани времена“, обясни Клодия Калво.

Тя добави, че ключовият ден от месеца е 20 март, когато се отбелязва Международния ден на Франкофонията. Той се организира от Международната организация на Франкофонията, на която България е член от 1991 г. Организацията включва 88 държави-членки.

"През 2022 г. се говори за 321 милиона франкофони по света. Ново изследване показва, че 343 милиона са франкофоните по света. Хипотезата е, че те ще са 750 милиона души до 2050 г. Френският език е официален на 32 държави и правителства по света, и е петият най-говорим език в света, четвъртият най-популярен език в интернет. Френският е вторият най-преподаван език в света след английския“, посочи Клодия Калво.

По думите й, в края на 19 век, френският език е първият, чието преподаване е задължително във всички публични учебни заведения в България.

"Тя е първата държава от бившия Съветски блок, която става член на Международната организация на Франкофонията. В България има 16 училища с двуезиково обучение, от които 14 имат знак за качество за преподаване на френски език. Всъщност това е първата страна, пионер в преподаването на два езика – български и френски, с отварянето на първото двуезиково преподаване на френски език в Ловеч през 1950 г. Това е изключително за България и България изиграва една много важна роля в популяризирането на културното многообразие в рамките на бившия Съветски лагер и в този контекст тя е изключително свързана с Франкофонията“, изтъкна Клодия Калво.


Клодия Калво добави, че през март и април програмата за отбелязване на Франкофонията е изключително богата.

Предвидени са прожекции на филми на френски език, конкурси за песни, караоке, изложби, специална поредица "Кино за ученици“, литература, четене, творческо писане, детски театър, конференция. Част от програмата е и викторина "Grand Quiz de la francophonie“, дейности в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, с участието на параолимпиеца Димитри Паваде. Програмата вклчва и музикален спектакъл на трио "Оренда“, както и дейности, насърчаващи гражданското участие и ангажираността с опазването на планетата, тема на операцията "Dis-moi 10 mots 2025“, като например Европейската асамблея на гимназистите франкофони и „Fresque du climat“.

"Първото събитие е тази вечер – във Френския институт посрещаме Сергей Шикалов. Това е един писател от руско-беларуски произход, който пише на френски език. През април посрещаме много известен писател от Квебек – Ерик Шакур, за неговия първи роман, който вече е преведен на 16 езика, включително и на японски“, каза Клодия Калво.

Цялата програма можете да видите тук.

Тази година Френският институт отбелязва и 100 години от построяването на сградата й в София, на пл. "Славейков". Тя е открита на 14 февруари 1925 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефка Минева

Предимството на първите

"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :

публикувано на 25.05.25 в 10:03
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06