Френският език традиционно се празнува по целия свят с различни инициативи, каза пред Радио София Клодия Калво - заместник-съветник по сътрудничеството и културната дейност и аташе по образователно сътрудничество. Преводът в ефир е на Здрава Стоева - отговорник комуникация и партньорства във Френския институт в България.
"Това е повод да празнуваме езика, включително и онлайн. Това е начин да покажем живота на френски език, да поставим на преден план богатството на франкофонията по целия свят, френския език, който ни обединява, но не само върху лингвистични аспекти на френския език, но и споделени ценности. Това са европейски ценности – за образованието, за правовата държава, за солидарност, демокрация, равенство, приобщаване, мир и диалог. Имаме огромна нужда сега от това в тези объркани времена“, обясни Клодия Калво.
Тя добави, че ключовият ден от месеца е 20 март, когато се отбелязва Международния ден на Франкофонията. Той се организира от Международната организация на Франкофонията, на която България е член от 1991 г. Организацията включва 88 държави-членки.
"През 2022 г. се говори за 321 милиона франкофони по света. Ново изследване показва, че 343 милиона са франкофоните по света. Хипотезата е, че те ще са 750 милиона души до 2050 г. Френският език е официален на 32 държави и правителства по света, и е петият най-говорим език в света, четвъртият най-популярен език в интернет. Френският е вторият най-преподаван език в света след английския“, посочи Клодия Калво.
По думите й, в края на 19 век, френският език е първият, чието преподаване е задължително във всички публични учебни заведения в България.
"Тя е първата държава от бившия Съветски блок, която става член на Международната организация на Франкофонията. В България има 16 училища с двуезиково обучение, от които 14 имат знак за качество за преподаване на френски език. Всъщност това е първата страна, пионер в преподаването на два езика – български и френски, с отварянето на първото двуезиково преподаване на френски език в Ловеч през 1950 г. Това е изключително за България и България изиграва една много важна роля в популяризирането на културното многообразие в рамките на бившия Съветски лагер и в този контекст тя е изключително свързана с Франкофонията“, изтъкна Клодия Калво.
Клодия Калво добави, че през март и април програмата за отбелязване на Франкофонията е изключително богата.
Предвидени са прожекции на филми на френски език, конкурси за песни, караоке, изложби, специална поредица "Кино за ученици“, литература, четене, творческо писане, детски театър, конференция. Част от програмата е и викторина "Grand Quiz de la francophonie“, дейности в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, с участието на параолимпиеца Димитри Паваде. Програмата вклчва и музикален спектакъл на трио "Оренда“, както и дейности, насърчаващи гражданското участие и ангажираността с опазването на планетата, тема на операцията "Dis-moi 10 mots 2025“, като например Европейската асамблея на гимназистите франкофони и „Fresque du climat“.
"Първото събитие е тази вечер – във Френския институт посрещаме Сергей Шикалов. Това е един писател от руско-беларуски произход, който пише на френски език. През април посрещаме много известен писател от Квебек – Ерик Шакур, за неговия първи роман, който вече е преведен на 16 езика, включително и на японски“, каза Клодия Калво.
Цялата програма можете да видите тук.
Тази година Френският институт отбелязва и 100 години от построяването на сградата й в София, на пл. "Славейков". Тя е открита на 14 февруари 1925 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Приблизително 60 детски площадки има в столичният район "Сердика". Те са недостатъчно, но за сметка на това поддържането им е истинско предизвикателство, отбелязва кметът Момчил Даскалов. За тази година средствата за реконструкции на детските площадки са малко над 40 000 лв. и общо взето стигат за основен ремонт на една средна площадка. Затова е важна..
Дебютната попарт изложба на художничката Ивона Иванова "Още 15 минути" е вдъхновена от прочутата фраза на Анди Уорхол, според която в бъдещето всеки ще има своите "15 минути слава“. Именно Уорхол е артистът, който обръща внимание на преходността на славата и обезличаването на стойността в културата. Ивона Иванова не просто цитира попарта, а го..