"Когато навремето поканихме незрящи на наши постановки, а след това директорът Николай Георгиев предложи да се присъединят към трупата, не предполагахме, че не само ние ще ги учим на театър, но и те ще ни учат на някои неща, за които не сме подозирали. Навлязохме в друг свят. Цялата инициатива е свързана с откриването и проникването в света на другия."
За по-запознатите вече е ясно, че става дума за експерименталния театър на Софийския университет "Алма Алтер".
Цитатът е от разговора с директора Петя Йосифова-Хънкинс, която дойде тази сутрин в студиото на БНР-Радио София заедно с Орнела Цолканов, член на трупата.
Тя припомни, че в НАТФИЗ не можеш да станеш актьор, ако си незрящ. Но ето, в "Алма Алтер" – може.
"Много е важен стремежът един към друг, срещата очи в очи, души в души. Не през медии и телефони. Това, което е в душите, е безпрекословното, универсалното. Приобщили сме незрящи и като актьори, и като публика, която получава пълнокръвна визия да спектакъла със специална система. Те възприемат постановката по надматериален начин, като метафора, абстракция. Те гледат с въображението си", изтъкна Петя Йосифова.
"Структурата на нашите представления е достатъчно гъвката – така, че да няма разлика между актьори и публика, а да сме хора, които срещат други хора", допълни Орнела Цолканов.
Директорът на театъра съобщи, че са планирали нещо "изключително лудо". Вече са започнали записвания за 24-часов театрален маратон, който ще се състои на 29 и 30 март.
Идеята е 100 човека - публика и актьори, да се заключат и да се отдадат на 10-12 представления с обсъждания. Храна и напитки ще бъдат осигурени.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..