През март Националният археологически музей представя MiMU- дигитална образователна игра за пробуждане на интереса към културни обекти със забавни посещения на българските музеи и галерии.
Весела Герчева от екипа, създал играта, обясни, че провокацията за нея идва от две места – първото е свързано децата и тяхното любопитство, което когато го виждаме в тях, винаги ни предизвиква да правим повече, поне в страхотния екип обединен около MiMU. Втората провокация за създаването на играта е свързана с музеите.
"България има изключително богато наследство, невероятни истории и съкровища, които понякога като че ли са по-трудно достъпни за деца, които имат по-малко търпение, но повече поглед от нас към дигиталните технологии. Създадохме MiMU, за да се опитаме да направим преживяванията в музеите интересни и провокативни и за децата и техните семейства", посочи Весела Герчева.
По думите ѝ, играта няма много сложен механизъм, насърчава децата да търсят и колекционират предмети, които са в музейните колекции, но за да го направят е нужно преди това да ги открият и да отговорят на загадки свързани с тях.
MiMU има и една провокативна част, в която молим децата да ни предложат предмети, които те виждат и които да включим в следващи издания. Това ги насърчава да виждат и да покажат и на нас музея по нов начин, разкри тя.
Според Герчева, през първия уикенд в музея се оказва, че играта е много ефектна за децата, “които ни отправиха сериозна препоръка да добавим повече предмети и да я направим по-дълга, защото е било интересно за тях да я играят. Тази обратна връзка ни изненада, но и зарадва, защото означава, че играта предизвиква емоция и те биха искали тази емоция да продължи по-дълго".
Решаващ фактор за реализирането на MiMU е подкрепата на Столичната община и стимула и сътрудничеството между няколко от музеите, чиито специалисти в съвместната им работа осигуряват ценна обратна връзка не само за научното съдържание на музеите, но и споделен опит и впечатления от богатите образователни програми, които правят за деца.
Екипът, работил по създаването на играта, включва изключително опитни гейм-дизайнери, както и деца и младежи.
Деца, които бяха до нас и ни връщаха обратна връзка в процеса на работа, насочваха ни да избегнем скучните неща и да се фокусираме върху интересните, разкри още Весела Герчева.
Чуйте разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..