Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботевград - атрактивна туристическа дестинация

Часовниковата кула е построена през 1866 г. под ръководството на майстор Вуно Марков. Влиза в списъка на Стоте национални туристически обекта.
Снимка: botevgrad.com

На 60 км от София се намира  вторият по население град в Софийска област - Ботевград.

Близкото му разположение и сравнително бърз достъп по магистрала „Хемус“ го правят предпочитано място за еднодневна туристическа разходка.
А забележителности има в цялата община, така че престоят може да бъде дори по-продължителен. 

Но какво може да се види и посети в Ботевград, разказа пред БНР-Радио София Пламена Николова – експерт "Маркетинг и реклама" в Община Ботевград

Часовниковата кула с право е емблема на града. Съхранена почти два века, тя привлича туристическия интерес.

Тя е най-високата часовникова кула в България и на Балканския полуостров, с височина от 30 метра. Построена е по времето на Митхад паша, който решава да направи околийски център в село Самунджиево, (днешен Ботевград). Кулата е построена от Вуно Марков – местен майстор от с. Врачеш.

И ако проявявате афинитет към историческите събития и свидетелства, които показват следите от човешко присъствие в района, то Историческият музей в Ботевград също е задължителна спирка от разходката ви в града.

През последните години в Община Ботевград се организират множество културни събития и фестивали.

Едно от тези събития е Великденският събор, който е изключително популярен и посещаван. В рамките на събитието общината подготвя пребогата програма с изпълнители от българската естрадна сцена, фолклорни и самодейни състави. Съборът в с. Боженица е наситен изцяло с фолклорна музика, представят се малко известни исторически факти, свързани със събитието.

На голям интерес от жителите и гостите на града се радва фестивалът "Празници на духовите оркестри“, който тази година ще има своето 42-ро издание. Фестивалът е с международно участие и сериозни традиции. Провежда се в края на месец септември, след летните почивки.

Ако се отправим към околностите на града, ще попаднем на едно от местата, които се радват на засилен интерес през последните години – средновековната крепост "Боженишки урвич", която датира от XIV в. във вида в който е позната и днес.

В продължение на две години там се извършват археологически разкопки.

При последната експедиция там са намерени монети, датиращи от IV-VI век. Предполага се, че крепостта е била част от Римската империя, разказа Пламена Николова. Чуйте още от разказа ѝ пред Златина Петкова. 

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20