Георги Димитров Златев-Черкин е български вокален педагог и композитор.
Започва да учи пиано на 9-годишна възраст. Като ученик се изявява като основател и диригент на ученически хор. По същото време започват първите му композиционни опити на песни и пиеси за цигулка и пиано.
Още като млад композитор Черкин е наречен от виенската музикална критика българския Шуберт. Негови песни са композирани върху текстове на големите български поети Цанко Церковски, Димчо Дебелянов, Гео Милев, Христо Смирненски, Елисавета Багряна, Блага Димитрова, Николай Ланков. Творби на проф. Черкин са „Севдана“, „Хоро и ръченица“, „Български танц“, „Пристануша“, „Септември 23-та“, „Бунтовната песен“, „Скритото съкровище“, „Елмазения меч“.
"Камерната музика е рядкост в България. Повече са големите жанрове, синтетичните жанрове. Докато тук публиката ще има шанс да се докосне съвсем истинско, чисто, в едно малко пространство, близо до изпълнителите, в една по-интимна атмосфера. Защото текстовете са много душевни, нещо, което не можеш да споделиш с пълен глас", разказва Гергана Русекова. Тя споделя, че нейният първи досег с композитора Георги Златарев - Черкин е бил с изпълнението на "Синеоката" и това е била първата ѝ изява като солова певица.
"За мен абсолютно всяка песен е като един цял свят. Вълнувам се на абсолютно всяка. Няма как човек да не се развълнува например на "Прощално", която е по стихове на Никола Вапцаров. Подплатено с наша музика вече драматургията на текста излиза по още по-въздействащ начин", споделя Агнес Данкова, която ще акомпанира на двете прими на роял.
Втората част от концерта е с песни и арии от други бележити български композитори като Тодор Попов, Парашкев Хаджиев, Димитър Петков, Панчо Владигеров, Любомир Пипков и др.
Трите дами канят публиката на един интимен концерт във възхвала на българската камерна музика и на един от най-големите ни композитори - Георги Златарев - Черкин.
Повече за "Песните на българката" чуйте в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..