Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великите сили в битка за ценните изкопаеми ресурси

Снимка: БТА
Ресурсите, които са необходими, за да се реализира един енергиен преход и съхраняването на енергията, която произвеждаме, са във фокуса на вниманието в новото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България".

“За постигането на един енергиен преход са изключително ценни ресурсите, както изкопаемите, така и другите ресурси, които са около нас. Виждаме, че на терен в момента е голяма битката за тези ресурси между великите сили, или големите икономики на САЩ, Русия, Китай”, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България".

По думите му за изграждането на системи за съхранение, както и за изграждането на фотоволтаиците, кабелните връзки, за голяма част от електрониката, са необходими първични ресурси като мед, алуминий, силиций.

“Ако да кажем, че силиция можем свободно да го добием от пясък, то медта, алуминия, златото, среброто са изкопаеми и са в ограничено количество, а са ценни за развиващите се икономики, защото който държи тези ресурси, ще определя и геополитическата посока”, казва Веселин Тодоров.

Според него през последните десетилетия САЩ е водещата технологична държава, въпреки че Китай я настига, тъй като голяма част от иновациите бяха пренесени в Китай от САЩ.

“Мощният тръс по отношение на иновациите все още е в САЩ и амбициите на президента Доналд Тръмп да възстанови икономиката и да създаде работни места, продукция, която да е на местно ниво, това изисква ресурс, който в очите на Тръмп е в Украйна. Друг е въпросът как и по какъв начин тези ресурси могат да бъдат изтеглени и обработвани в САЩ или как ще се гарантира сигурността на фирмите (американски или европейски), които на място ще обработват тези ценни метали. Предстои да видим.

Генерално обаче може да се заключи, че войната в Украйна, изначално е война за ресурси, а не за територия или нещо друго. Русия окупира райони, които са богати на ценни метали, а САЩ искат по един или друг начин - със споразумение или без споразумение, да вземат и останалите ресурси на Украйна.

Тук е важно до каква степен украинският президент и народ биха дали своите ресурси и в замяна какво, така че и те да имат изгода от цялата тази сделка”, допълни Тодоров.

Още по темата чуйте в разговора на Божидар Янев и Веселин Тодоров в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00