Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Стаменов, управител на строителна фирма:

Новият лабораторен блок на българската Антарктическа база е изключително модерна сграда

10
Снимка: Веселин Стаменов
“Това ще е емоция, която ще ме държи през целия ми живот, не само през изминалите 10 дни, защото самото пътешествие и изкарване на Ледения континент, е нещо което човек помни за цял живот”, разказва Веселин Стаменов, управител на строителна фирма, която изгражда новия лабораторен блок на българската база на Антарктида.

Той попада там, след като печели обществена поръчка преди три години, след сериозна подготовка, тъй като изискванията са били много големи. Може да се каже, че тогава започва и подготовката за пътуването - с прецизно планиране и предвиждане на всичко, което впоследствие ще бъде необходимо, за да се закара на Ледения континент с българския кораб. 

Става дума за 180 тона строителни материали за първия сезон, когато започва изграждането на грубия строеж на новия лабораторен блок. Основно са пренесени стоманени носещи конструкции, термопанели за изграждане, покриви, фасади, външни дограми. Това става през миналата година, а през тази година са пренесени и извършени довършителни и инсталационни дейности.

“Необходимо е изключително прецизно планиране. Дори, за да сме сигурни, че всичко ще пасне, когато бъде закарано там на място, произведената вече стоманена конструкция - колони, греди, каквото можете да си представите, го закарахме до едно голямо хале и я сглобихме така, както би трябвало да изглежда на самото място. След това се разглоби, всичко се пакетира, стречова и се натовари директно на кораба за Антарктида. Така можехме да сме сигурни, че нещо не сме пропуснали ”, разказа Веселин Стаменов.

За обществената поръчка, която печели българската фирма, са кандидатствали и строителни фирми от Аржентина и Чили.

Новият лабораторен блок на българската Антарктическа база на остров Ливингстън, е изключително модерна сграда, която ще предостави много нови условия и помещения, в които могат да се реализират научните проекти. “Всяка година се прави изключително подробен подбор на научните проекти, които ще се изпълняват там. Това е идеята на това да имаме база - да се правят научни проекти”, допълва той.  

През изминалия сезон там са работили по 26 научни проекта, които са свързани с различни сфери на науката - от климатология, изучаване на местната флора и фауна, геология. От изминалия сезон, българската база е домакин и на учени от други държави, които нямат своя база и използват българската, за да развиват своите научни проекти. На базата ни са гостували учени от Гърция, Обединените арабски емирства, от Монтенегро.

За престоя си от две седмици на Ледения континент, Веселин Стаменов пътува близо месец и половина. “Пътят е нещо, което си заслужава, не само целта”, казва той - “защото се минава през много държави, през най-различни географски ширини. Когато тръгнеш от България, облечен за зима, минаваш през екватора, през Буенос Айрес, където е 35 градуса и влага от почти 100%, отново заминаваш на юг, където пристигаш на опашката на Южна Америка. Там е, да речем междинна температура - 10-15 градуса, но те посрещат ветрове. След това обличаш дебелите дрехи и се озоваваш на минус 2-3 градуса и ветровете на Антарктида. Виждаш толкова различни хора, различна архитектура, различна фауна и флора", разказва той.

Българският строител два пъти преминава през протокът Дрейк - най-бурното място на планетата.

“Преминаването през протокът Дрейк е нещо, което се помни цял живот”. По думите му, всичко, което е чувал и чел за преминаването през протока, е вярно. Безпроблемното преминаване на протока е между два и три дни, като за това време почти винаги се “закача” или началото на някоя морска бура, или края.

Чуйте целия разговор на Веселин Стаменов с Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ настояха за "град на хората, не на колите"

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..

публикувано на 15.07.25 в 11:44