Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселин Стаменов, управител на строителна фирма:

Новият лабораторен блок на българската Антарктическа база е изключително модерна сграда

10
Снимка: Веселин Стаменов
“Това ще е емоция, която ще ме държи през целия ми живот, не само през изминалите 10 дни, защото самото пътешествие и изкарване на Ледения континент, е нещо което човек помни за цял живот”, разказва Веселин Стаменов, управител на строителна фирма, която изгражда новия лабораторен блок на българската база на Антарктида.

Той попада там, след като печели обществена поръчка преди три години, след сериозна подготовка, тъй като изискванията са били много големи. Може да се каже, че тогава започва и подготовката за пътуването - с прецизно планиране и предвиждане на всичко, което впоследствие ще бъде необходимо, за да се закара на Ледения континент с българския кораб. 

Става дума за 180 тона строителни материали за първия сезон, когато започва изграждането на грубия строеж на новия лабораторен блок. Основно са пренесени стоманени носещи конструкции, термопанели за изграждане, покриви, фасади, външни дограми. Това става през миналата година, а през тази година са пренесени и извършени довършителни и инсталационни дейности.

“Необходимо е изключително прецизно планиране. Дори, за да сме сигурни, че всичко ще пасне, когато бъде закарано там на място, произведената вече стоманена конструкция - колони, греди, каквото можете да си представите, го закарахме до едно голямо хале и я сглобихме така, както би трябвало да изглежда на самото място. След това се разглоби, всичко се пакетира, стречова и се натовари директно на кораба за Антарктида. Така можехме да сме сигурни, че нещо не сме пропуснали ”, разказа Веселин Стаменов.

За обществената поръчка, която печели българската фирма, са кандидатствали и строителни фирми от Аржентина и Чили.

Новият лабораторен блок на българската Антарктическа база на остров Ливингстън, е изключително модерна сграда, която ще предостави много нови условия и помещения, в които могат да се реализират научните проекти. “Всяка година се прави изключително подробен подбор на научните проекти, които ще се изпълняват там. Това е идеята на това да имаме база - да се правят научни проекти”, допълва той.  

През изминалия сезон там са работили по 26 научни проекта, които са свързани с различни сфери на науката - от климатология, изучаване на местната флора и фауна, геология. От изминалия сезон, българската база е домакин и на учени от други държави, които нямат своя база и използват българската, за да развиват своите научни проекти. На базата ни са гостували учени от Гърция, Обединените арабски емирства, от Монтенегро.

За престоя си от две седмици на Ледения континент, Веселин Стаменов пътува близо месец и половина. “Пътят е нещо, което си заслужава, не само целта”, казва той - “защото се минава през много държави, през най-различни географски ширини. Когато тръгнеш от България, облечен за зима, минаваш през екватора, през Буенос Айрес, където е 35 градуса и влага от почти 100%, отново заминаваш на юг, където пристигаш на опашката на Южна Америка. Там е, да речем междинна температура - 10-15 градуса, но те посрещат ветрове. След това обличаш дебелите дрехи и се озоваваш на минус 2-3 градуса и ветровете на Антарктида. Виждаш толкова различни хора, различна архитектура, различна фауна и флора", разказва той.

Българският строител два пъти преминава през протокът Дрейк - най-бурното място на планетата.

“Преминаването през протокът Дрейк е нещо, което се помни цял живот”. По думите му, всичко, което е чувал и чел за преминаването през протока, е вярно. Безпроблемното преминаване на протока е между два и три дни, като за това време почти винаги се “закача” или началото на някоя морска бура, или края.

Чуйте целия разговор на Веселин Стаменов с Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54