Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световната седмица на парите от 17 до 21 март

ВУЗФ организира поредна безплатна академия за ученици от X до XII клас

Снимка: Pixabay

За поредна година Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) организира безплатна финансова академия за ученици от X до XII клас.

Много млади хора завършват без базови познания за това как да управляват бюджета си, как да разпознават финансови измами или как да вземат информирани решения за бъдещето си. Именно затова ВУЗФ, като водещ бизнес университет в България, организира тази академия, за да подпомогне младежите в изграждането на финансова култура и самостоятелност.

Университетът работи с ученици в тази възрастова група, защото именно в гимназиалните години младите хора започват да правят самостоятелни избори, свързани с управлението на личните си средства, както и с бъдещата си професионална реализация.

Инициативата ще се проведе в рамките на Световната седмица на парите /17-21 март 2025 г./ и има за цел да предостави на младите хора ценни знания за личните финанси, инвестициите и предприемачеството, подготвяйки ги за реалните финансови предизвикателства в живота.

Как да изкарват повече пари и как да инвестират правилно в собствен бизнес, са част от въпросите на подрастващите, които все повече започват да се интересуват от финансова грамотност и правилното разпределение на средствата си.

Програмата на финансовата академия включва включва интерактивни уъркшопи, ролеви игри и лекции от водещи специалисти в сферата на финансите.

Участниците ще имат възможност не само да придобият нови знания, но и да ги приложат в реални ситуации.

Темите, които ще бъдат разгледани в академията, обхващат ключови аспекти като финансови измами и инвестиционни капани, управление на личните финанси, стартиране на бизнес в кратки срокове, ролята на финансите в обществото, работата с банките и дигиталното банкиране, както и пътят към финансовата независимост.

Лекциите ще се провеждат всеки ден от 14:00 до 16:00 ч. в сградата на ВУЗФ, а за учениците извън София ще бъде осигурен онлайн достъп до занятията.
Участието е безплатно, но е необходима предварителна регистрация на marketing@vuzf.bg.

Юлиана Георгиева – директор „Маркетинг, комуникация и Център за кариерно развитие“ във ВУЗФ заяви:

"Истината е, че финансовата грамотност сред учениците в последните години варира значително, защото има не една и две институции, които работят в тази посока, ние от Висшето училище по застраховане и финанси правим финансова академия от 2017 година и мога да кажа, че разликата е много чувствителна: все повече в учениците се забелязва повече интерес към различните варианти за инвестиране, повече се интересуват от различни финансови стратегии, какво могат да направят с парите си и мога да отбележа смело, че все повече се интересуват какво се случва с техните пари".

За повече информация и записване в предстоящата академия, посетете уебсайта на университета - vuzf.bg.

Повече по темата чуйте в разговора на Надежда Герова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51