Столичната община достави на районните администрации 2000 компостера за домакинства от цяла София. Те са част от инициативата на администрацията „Компостирай вкъщи“ и се раздават на домакинствата, които предварително са заявили желание, съобщават от Столичната община. С това общият брой на компостерите за домашно ползване по програмата стават над 14 000.
Съдовете са с обем до 740 л. и са лесни за сглобяване и употреба. Компостът подобрява значително плодородието на почвата, помага ѝ да задържа по-дълго време хранителните вещества и влагата, намалява болестите по растенията и повишава добивите. Спестява и средства на домакинствата за закупуване на скъпи, а понякога и вредни за здравето, изкуствени торове. Освен ползите за почвата, компостирането на зелените и био отпадъците от домакинствата помага и за опазване на околната среда.
"Биоразградимите отпадъци могат да са полезни, ако се третират както трябва и попаднат където трябва, но могат и да бъдат опасни. Например на сметището ще биха отделили парников газ, който е много по-силен от въглеродния двуокис – обясни пред БНР-Радио София Емил Георгиев - директор на Дирекция "Управление на отпадъците" в Столичната община. – В същото време чрез компостера този отпадък може да се превърне в ценно нещо – тор за нашата градина. И това става много лесно."
От Столичната община приканват тези, които са заявили компостер, да се свържат с районната администрация за получаването му. Гражданите, които не са заявили и биха искали да се възползват от програмата на общината, следва да се свържат с еколога на района, в който е имота, за който ще се използва компостера. Заявки се приемат по имейл и на място.Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..