Тя започва през 2007 г., когато по инициатива на WWF повече от 2 милиона души и 2000 компании в Сидни изгасят за един час осветлението си, за да акцентират, че е необходима грижа за природата и климата, припомни пред Радио София Калина Бояджиева - експерт “Кампании и партньорства” в WWF България.
"За 19-а поредна година се отбелязва в Австралия, а във всички останали държави, включително и в България – за 18-а година“, обясни тя.
Тази година акцентът е върху реките и влажните зони у нас, както и на обитателите им, каквито са видрите, посочи Калина Бояджиева. Тя добави, че преди години видрите в България са били около 5000. Последните преброявания сочат, че са намалели до 1000 - 1500.
"Те са символът на нашата кампания не само, защото са изключително симпатични, но и защото, за съжаление, намаляват. Те са защитен вид у нас, включени са в Червената книга на България. Искаме с кампанията за “Часът на Земята“ да обърнем внимание на реките. Много често българите говорим колко е важно да си пазим горите, обаче не по-малко важно е да си пазим и реките, и влажните зони“, каза Калина Бояджиева.
На 22 март, когато се провежда "Часът на Земята“, отбелязваме и Световният ден на водата. Затова от WWFинициират кампанията си "Абонирай се за природата“. Под формата на шега с някои от популярните стрийминг платформи и сериали, организацията отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино.
"Това колко ще са епизодите на природата е в наши ръце. Аз също много харесвам посланията на "Часът на Земята“, които са, че именно обединени можем да постигнем много. „Часът на Земята“ не се изразява само в това да изключим осветлението за един час. Това е един символичен жест. Истинският смисъл е да си помислим с какви малки стъпки в ежедневието си можем да помогнем на природата. Климатичните промени, загуба на биоразнообразие, звучат като изключително големи проблеми и може би хората си казват "аз няма какво да направя за тях“. Не е така! С действието или с бездействието си ние допринасяме“, уточни Калина Бояджиева.
По думите й, WWF България, заедно със сдружение "Искър – София“, организира почистване на река Искър в събота, на 22 март. Теренът, за който се търсят доброволци, е в района между село Герман и кв. "Горубляне“, на север от Околовръстния път.
"Притеснително е как точно до София, точно на бреговете на реката, от която всички софиянци взимаме вода за питейни и битови нужди, ние изхвърляме отпадъци в такъв размер. Гледките, на които се натъкнахме, обхождайки реката, са потресаващи“, каза Калина Бояджиева.
Тя добави, че доброволците се събират в 10.00 часа на брега на река Искър до кв. "Горубляне". Осигурени са чували и ръкавици, но е необходима регистрация на този адрес. След почистването е предвидено и зарибяване на реката с пъстърва.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..