Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 18-и път България се включва в инициативата "Часът на Земята"

Снимка: WWF - България

Най-мащабната международна инициатива на WWF, посветена на опазването на природата “Часът на Земята“, тази година ще се проведе на 22 март от 20.30 до 21.30 часа.

Тя започва през 2007 г., когато по инициатива на WWF повече от 2 милиона души и 2000 компании в Сидни изгасят за един час осветлението си, за да акцентират, че е необходима грижа за природата и климата, припомни пред Радио София Калина Бояджиева - експерт “Кампании и партньорства” в WWF България.

"За 19-а поредна година се отбелязва в Австралия, а във всички останали държави, включително и в България – за 18-а година“, обясни тя.

Тази година акцентът е върху реките и влажните зони у нас, както и на обитателите им, каквито са видрите, посочи Калина Бояджиева. Тя добави, че преди години видрите в България са били около 5000. Последните преброявания сочат, че са намалели до 1000 - 1500.

"Те са символът на нашата кампания не само, защото са изключително симпатични, но и защото, за съжаление, намаляват. Те са защитен вид у нас, включени са в Червената книга на България. Искаме с кампанията за “Часът на Земята“ да обърнем внимание на реките. Много често българите говорим колко е важно да си пазим горите, обаче не по-малко важно е да си пазим и реките, и влажните зони“, каза Калина Бояджиева.


На 22 март, когато се провежда "Часът на Земята“, отбелязваме и Световният ден на водата. Затова от WWFинициират кампанията си "Абонирай се за природата“. Под формата на шега с някои от популярните стрийминг платформи и сериали, организацията отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино.

"Това колко ще са епизодите на природата е в наши ръце. Аз също много харесвам посланията на "Часът на Земята“, които са, че именно обединени можем да постигнем много. „Часът на Земята“ не се изразява само в това да изключим осветлението за един час. Това е един символичен жест. Истинският смисъл е да си помислим с какви малки стъпки в ежедневието си можем да помогнем на природата. Климатичните промени, загуба на биоразнообразие, звучат като изключително големи проблеми и може би хората си казват "аз няма какво да направя за тях“. Не е така! С действието или с бездействието си ние допринасяме“, уточни Калина Бояджиева.

По думите й, WWF България, заедно със сдружение "Искър – София“, организира почистване на река Искър в събота, на 22 март. Теренът, за който се търсят доброволци, е в района между село Герман и кв. "Горубляне“, на север от Околовръстния път.

"Притеснително е как точно до София, точно на бреговете на реката, от която всички софиянци взимаме вода за питейни и битови нужди, ние изхвърляме отпадъци в такъв размер. Гледките, на които се натъкнахме, обхождайки реката, са потресаващи“, каза Калина Бояджиева.

Тя добави, че доброволците се събират в 10.00 часа на брега на река Искър до кв. "Горубляне". Осигурени са чували и ръкавици, но е необходима регистрация на този адресСлед почистването е предвидено и зарибяване на реката с пъстърва.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56