Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С прожекция на 23 март в кино "Одеон", част от "София филм фест"

"Шиндлер - архитект на пространства" разказва историята на уникален архитект-модернист

Режисьорът Валентина Ганева пред Радио София

Снимка: Радио София

Режисьорът Валентина Ганева вече много години живее отвъд океана. По време на деветото издание на София Филм Фест тя е в България, за да представи своя филм “Шиндлер – архитект на пространства“, а също и като част от журито за документални филми.

"Шиндлер – архитект на пространства“ проследява историята на архитекта Рудолф Михаел Шиндлер, който е един от най-уникалните архитекти-модернисти от началото на миналия век. По народност и образование е австриец, но през 1912 година заминава за САЩ, воден от желанието си да работи за прочутия американски архитект и интериорен дизайнер Франк Лоойд Райт.

Всички архитекти по онова време са въодушевени от портфолиото на Франк Лойд Райт, издадено от Берлин и новата му концепция за изграждане на пространство, как се работи с пространство. По това време всички къщи са с малки стаички с малки прозорци, докато Франк Лойд Райд в своята архитектура започва да отваря тези пространства, превръщайки ги в едно цяло, голямо общо пространство с връзка към природата.

"Архитектът Шиндлер е много привлечен от тези нови архитектурни елементи. С желание да ги усвои директно от него, той пристига в Чикаго, а по-късно се установява в Калифорния. Там той построява своята първа къща, която днес е смятана от много историци за първата модерна къща в световен мащаб. Тя е модерна не само заради своята конструкция", разказа Валентина Ганева.

По време на Викторианската епоха мисълта за равенство е много далеч от повечето хора, допълни тя, илюстрирайки изгледа на къщата, в която градините се използват като част от жилищното пространство – място, където може да се спортува, работи, празнува. Този елемент поставя началото на така наречения “калифорнийски начин на живот“,  в който вътрешното и външното пространство на дома е еднакво важно. Построена e през 1921 година, само с три материала – бетон, стъкло и червено дърво, с елементи в конструкцията си, които стават характерни в световен мащаб в доста по-късен период през 70-те и 80-те години на 20 век, разкри още тя.

Архитектурата на Шиндлер е специфична с това, че в нея основен елемент е връзката с природата. В своя начин на живот, той е бохем, който никога не се съобразява с нормите на обществото по онова време – и в архитектурен, и в житейски план, той върви по пътеки, които сам си прави.

Валентина Ганева разказа как открива историята на архитекта, за който решава да направи филм. "Всъщност, тази история ме намери", казва тя.

По демите й, първо е наета да направи едно кратко филмче за реставрацията на една от къщите на Шиндлер, а след това да направи по-голям филм за друг австрийски архитект, Ричард Нойтра, приятел на Шиндлер, който по-късно се превръща в негов съперник.

“Започнах да разучавам материала и колкото повече навлизах в него, осъзнавах, че историята е другаде и в крайна сметка чувството ми за справедливост е в основата на желанието ми да направя този филм и да му посветя толкова време от живота си – 12 години“, твърди режисьорът.

В проекта се включва актрисата Мерил Стрийп, която познава творчесвото на Шиндлер и е негов почитател.

“Филмът е високо оценен от академици, историци и архитекти. Следващата ми идея е да го доведа до младото поколение архитекти и по някакъв начин да популяризирам делото на Шиндлер, за мен това ще бъде един проект, на който съм посветена до края на живота си“, изтъкна Валентина Ганева.

“Шиндлер - архитект на пространства“ ще има една прожекция на 23 март, от 16 часа, в кино“Одеон“.

Още подробности за филма и за режисьора Валентина Ганева, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56

"APT." - трансатлантическият хит на полугодието в "Мюзик Пойнт"

Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT."  и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието,  радвали се на успех в еърплей чартове..

публикувано на 30.06.25 в 14:40

Изложбата "Къщите и хората" представя традиционните селски къщи и техните истории

Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..

публикувано на 30.06.25 в 13:55

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..

публикувано на 30.06.25 в 13:18