Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е емоционална интелигентност и могат ли алгоритмите на AI да заместят изразяването ѝ?

Александра Алгафари
Снимка: Даниел Ненчев

В предаването "Радиокафе“ с ентусиазъм разговоряме за това - как се променя емоционалната интелигентност в ерата на изкуствения интелект (AI)
Ггост и събеседник по темата е психотерапевтът Александра Алгафари.

"Ако искаме да определим що е то емоционална интелигентност, нека първо да помислим – можем ли да си назовем емоциите. Когато можем на нещо да му дадем име, да го разграничим какво е, много по-лесно можем да правим с него каквото и да е било", посочи тя. 

Дали разграничаваме емоции от чувства?
Емоциите са реакция на някакъв стимул в момента, това, което усещаме в тялото си. Основно те са: страх, гняв, отмъщение, изненада и радост и тъга.

Чувствата са онези, които имат по-дълготраен ефект върху нас – нещо, което вече е наслоено и с истории. Можеш да бъдеш гневен на своя родител, но това не означава, че не изпитваш любов към него, илюстрира с пример психологът.

По думите ѝ, първи белег на емоционална интелигентност е когато имаме способността да назовем какво се случва. На това се научаваме още в детството, когато околните отразяват нашите емоции, когато детето е ядосано, да му го назоват - “Виждам, че си ядосан“.

Други две неща свързани емоционалната интелигентност са спонтанността да изразяваме емоциите си, но третото и не маловажно нещо е регулацията и управлението на емоциите, защото не винаги е подходящо на секундата да ги изразим, както и да ги използваме по ефективен начин - концепцията е популяризирана от психолога Даниел Голдман. Основните компоненти на емоционалната интелигентност включват в лична насока - самоосъзнатост, самоконтрол, мотивация. Както и тези, които насочваме към другите - емпатия, социални умения. Алгафари уточни, че всички тези компоненти ги сформираме, когато положим усилия в себепознанието.

Може ли емоционалната интелигентност да бъде медиирана през чат с изкуствен интелект.

"Аз виждам и ползи от изкуствения интелект и от тези чатботове, с които можем да разговаряме, въпреки че те не могат да заместят ролята на човешко същество, което може да изпита емпатия. Въпреки това, на едно начално ниво, като човек тепърва опознаващ този свят, смятам, че може да бъде полезно", изтъкна Алгафари.

Как емоционалната интелигенттност допринася за качеството на нашия живот и дали AI алгоритмите ще започнат да копират все повече човешките възможности за изразяване на емпатия, ще можем ли да ги ползваме за заместител на нашите взаимоотношения - чуйте в разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25

Отново "Лятно кино под звездите" ще радва столичани в парк "Възраждане"

Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..

публикувано на 23.07.25 в 12:04

Националната младежка академия търси кандидати за лидери

Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на   Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..

публикувано на 23.07.25 в 10:20
Снимки: VBrand Visuals

Изложба на открито припомня постиженията на световния шампион Васил Радев

В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..

публикувано на 23.07.25 в 09:11

Раздават вода на 4 места в София заради горещините

Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..

публикувано на 23.07.25 в 07:50