В предаването "Радиокафе“ с ентусиазъм разговоряме за това - как се променя емоционалната интелигентност в ерата на изкуствения интелект (AI)
Ггост и събеседник по темата е психотерапевтът Александра Алгафари.
"Ако искаме да определим що е то емоционална интелигентност, нека първо да помислим – можем ли да си назовем емоциите. Когато можем на нещо да му дадем име, да го разграничим какво е, много по-лесно можем да правим с него каквото и да е било", посочи тя.
Дали разграничаваме емоции от чувства?
Емоциите са реакция на някакъв стимул в момента, това, което усещаме в тялото си. Основно те са: страх, гняв, отмъщение, изненада и радост и тъга.
Чувствата са онези, които имат по-дълготраен ефект върху нас – нещо, което вече е наслоено и с истории. Можеш да бъдеш гневен на своя родител, но това не означава, че не изпитваш любов към него, илюстрира с пример психологът.
По думите ѝ, първи белег на емоционална интелигентност е когато имаме способността да назовем какво се случва. На това се научаваме още в детството, когато околните отразяват нашите емоции, когато детето е ядосано, да му го назоват - “Виждам, че си ядосан“.
Други две неща свързани емоционалната интелигентност са спонтанността да изразяваме емоциите си, но третото и не маловажно нещо е регулацията и управлението на емоциите, защото не винаги е подходящо на секундата да ги изразим, както и да ги използваме по ефективен начин - концепцията е популяризирана от психолога Даниел Голдман. Основните компоненти на емоционалната интелигентност включват в лична насока - самоосъзнатост, самоконтрол, мотивация. Както и тези, които насочваме към другите - емпатия, социални умения. Алгафари уточни, че всички тези компоненти ги сформираме, когато положим усилия в себепознанието.
Може ли емоционалната интелигентност да бъде медиирана през чат с изкуствен интелект.
"Аз виждам и ползи от изкуствения интелект и от тези чатботове, с които можем да разговаряме, въпреки че те не могат да заместят ролята на човешко същество, което може да изпита емпатия. Въпреки това, на едно начално ниво, като човек тепърва опознаващ този свят, смятам, че може да бъде полезно", изтъкна Алгафари.
Как емоционалната интелигенттност допринася за качеството на нашия живот и дали AI алгоритмите ще започнат да копират все повече човешките възможности за изразяване на емпатия, ще можем ли да ги ползваме за заместител на нашите взаимоотношения - чуйте в разговора на Даниел Ненчев.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..