Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неписани истории за Бузлуджа“ събира различни истории за паметника, в търсене на неговото бъдеще

Арх. Дора Иванова от фондация “Проект Бузлуджа“
Снимка: Христина Иванова

Фондация „Проект Бузлуджа“ започва кампанията "Неписани истории за Бузлуджа“. В нея могат да се включат всички, които желаят да разкажат своята лична история и да изразят мнението си за бившия Дом-паметник на Българската комунистическа партия.

"За последните 10 години много дейности успяхме да извършим - стабилизирахме мозайките на място, почистихме, проучихме всички технически параметри на сградата, но остава големият въпрос как ще интерпретираме тази сграда, какъв ще е нейният разказ и какво ще бъде посланието, което тя ще дава на своите посетители”, казва арх. Дора Иванова, основател на фондация “Проект Бузлуджа“.

Посетители не липсват - всяка година над 50 хил. души се качват на Бузлуджа, отделно всяка събота и неделя се качват хиляди семейства, но липсва цялостен разказ за това какво е Бузлуджа, какво представлява тази сграда и какво е мястото ѝ в днешно време. 

Още от 2020 г. от фондация “Проект Бузлуджа“ събират различни гледни точки – лични спомени, преживявания, мнения за неговото минало, настояще и бъдеще. Това включва истории от строителството, изграждането, разграбването и преосмислянето на паметника, както и различни критични перспективи за сградата. Фокусът обаче е върху историите на хората, които са свързани с изграждането и функционирането на сградата. 

Продължението на този проект сега включва историите на всички хора. “Тук вече не говорим само за истории и за това как е създадена сградата, да научим технологията и изживяванията на хората по време на строителството и използването на сградата. Искаме да разгърнем тази история и да поканим всеки да каже своето мнение и своето разбиране за тази сграда - лични истории, от днешно време или от преди”, обяснява арх. Дора Иванова. 

Ключовите въпроси, на които трябва да бъде намерен отговор, са какъв е смисълът на тази сграда днес, как нейното съществуване може да бъде интерпретирано, какви истории и послания трябва да бъдат заложени в бъдещата експозиция.

“Целта на всичко това е да се създаде първата експозиция или първият прототип на експозиция за Бузлуджа, който ще бъде онлайн, на дигитална платформа и се надяваме да послужи и за експозицията вътре в сградата, когато тя вече може да бъде посещавана”, допълва тя.

По този проект от фондацията работят заедно с университета в Болоня, Италия. “Паралелно с нас, те проучват тяхно наследство - мозайки от периода на Мусолини, които са в много добро състояние и са изключително произведение на изкуството, но също силно пропагандно. Те събират историите на хората, за да създадат и провокират критичното мислене към това изкуство и разказването му”, допълва арх. Дора Иванова.

Още за интересния проект чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.    
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48