Въвеждането на еврото няма да промени лихвените проценти по съществуващите кредити. Това става ясно от публикация на Асоциацията на банките в България (АББ).
От организацията уточняват, че когато лихвата по заема е фиксирана, тя ще бъде същата и не по-висока от тази преди датата на въвеждане на еврото.
Ако договореният лихвен процент по кредита е променлив, то новият лихвен процент не може да бъде по-висок от размера на лихвения процент преди датата на влизането ни в еврозоната.
Тези текстове са записани в Закона за еврото.
"От Асоциацията започнахме активно да подготвяме въвеждането на еврото в България преди година и половина. Това включва и лихвите по кредитите и по депозити, осигуряването на банкноти и монети, адаптиране на софтуера и дигиталните приложения – обясни пред БНР-Радио София Георги Заманов, член на Управителния съвет на АББ и главен изпълнителен директор на една от големите банки в страната.
По думите му фиксирането на лева спрямо еврото (първоначално към германската марка) осигурява комфорт за вложителите и близки лихви по депозити и кредити в двете валути.
В края на 2024 г. спестяванията на домакинствата у нас са около 89,4 млрд. лева, а отпуснатите кредити са в размер общо на около 46 милиарда. Очевидно ликвидността в българската банкова система е много добра.
"Ако след влизане в еврозоната лихвеният процент на депозити и кредити "мръдне", то ще е минимално и постепенно – с не повече от 0,1% на 6 месеца", отбеляза Георги Заманов.
И даде разяснения и примери с фиксирана и плаваща лихва.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
В предаването “Радиокафе“, което се излъчи от град Самоков, гостува отец Любомир Мишков, който разказа за новооткритото Неделно училище в Бельова църква (храм Рождество Богородично), което беше открито с благословията на Негово светейшество, софийски митрополит и български патриарх Даниил. “Ние имахме идеята то да бъде реализирано малко..
Самоков е индустриален център, духовно средище. Тук е първата българска печатница, първата стъкларска фабрика, първата кибритена фабрика, първите големи текстилни фабрики за памучни, вълнени и ленени платове, първият български журналист - Фотинов, първият български фотограф - Атанас Карастоянов. “Да не продължаваме нататък, че ако включим и..
На 16 май, в Самоков, ще бъде връчена Националната награда за живопис "Захарий Зограф“ за 2024 г. Наградата е учредена през 1972 г. в Самоков като родното място на Захарий Зограф. Първият й носител е Светлин Русев, припомни пред Радио София Любомир Николов - уредник "Художествен фонд", фонд "Фотографии" в Градския Исторически музей в Самоков...
Втори ден продължава протестът на работещите в Столичния градски транспорт. И днес в София не се движат автобуси, трамваи и тролеи. Работи единствено метрото. Среща на кмета Васил Терзиев със синдикатите е насрочена за 14:00 часа, като след нея трябва да стане ясно дали стачката ще продължи. Първите стачкуващи в гараж "Земляне" на Столичния..
Богатото историческо минало на Самоков предоставя възможност за развитие на целогодишен туризъм. Най-големият потенциал на населеното място обаче, са хората. На това акцентира и форумът, който се провежда в Самоков, посветен на развитието на общината през следващите 25 години. На него се обсъжда какво би могло да се случи в общината. Идеята е да..
Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на протест на 15 май. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12.00 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски". “Всеки път, когато някой поиска увеличение на доходите от отсрещната страна първото нещо, което чуваме е - няма средства, а..
На днешното си заседание Столичният общински съвет ще обсъди възможността за разкриване на денонощен педиатричен кабинет в столичната Пета градска болница. Предложението е на Ивайло Йонков от "Синя София" и предвижда общината да отпусне 260 000 лева от бюджета си за тази година, за да бъде разкрито такова звено. Западните и северните квартали в..