Най-засегнатите региони са:
Тези числа са ясен индикатор за задълбочаващ се обществен проблем. “Ние направихме изследване, което обхващаше периода 2020 - 2021 г., но за съжаление, не можем да съпоставим данните, защото МВР събираше данните по друг начин и много дълго време ни казваше, че няма данни за броя регистрирани случаи на домашно насилие, а информацията, която ние имаме, е за подадените данни по ключова дума “домашно насилие”, т.е. някой се е обадил и е казал, че има домашно насилие. Скокът е много драстичен, той е близо 50% за периода 2022 - 2024 г.”, казва Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”.
Тя обясни, че от фондацията разполагат и със статистиката от официалните доклади на МВР, които за съжаление, потвърждават тази тревожна тенденция на нарастване на случаите.
“Регистрираните престъпления, означават престъпления по смисъла на Наказателния кодекс в условие на домашно насилие, т.е. има нанесена лека или тежка телесна повреда, нанесена вкъщи. През 2022 г. тези случаи са 873 случая, през 2024 г. са 2555, което е близо три пъти повече. Същото е и положението с телесните повреди, които са нанесени. От 280 през 2022 г. до 1812 за 2024 г. - тук има близо шест пъти нарастване. Това показва, че това явление се задълбочава”, казва Радостина Якимова.
София е градът с най-голямо нарастване на сигналите - 66% за две години, но това е голям град, чиято динамика на живота е много различна и в същото време има много по-голяма информираност на хората, както и по-висока склонност да сигнализират за такова насилие, освен това има и много повече услуги и институции, които могат да помогнат на жертвите.
В по-малките населени места обаче все още са високи нивата на стигмата и страхът, и хората дори не съобщават за такова насилие. “Факт е обаче, че в нашето общество се случва нещо, което кара и провокира и то в опасни темпове ръста на домашното насилие”, казва тя, като допълва, че това могат да са както икономически причини, така и обществени.
Все още в българското общество се смята за нормално (за 22% от хората) партньорът ти да определя как да се обличаш, да проверява дейността ти в интернет, да ти гледа телефона или да проявява ревност. Това показва, че има сериозно неразпознаване на психическото насилие и тормоз, а 25% от българското общество, нормализират определено поведение и дейности, които са определени като психологически тормоз и домашно насилие.
“Най-голямото предизвикателство е да докажеш домашния тормоз и психологическото насилие”, коментира Якимова.
От последните данни обаче се забелязва и друга тенденция - сериозен ръст на мъжете, които са жертва на домашно насилие - ръстът е с 16% и се променят пропорциите като 68% от жертвите на домашно насилие са жени, а 32% са мъже. Според отделна статистика в около 25% от тези случаи на домашно насилие жертвите са деца.
Повече за злоупотребата с родителските права на деца, както и още изводи от изнесените данни, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.
В Столичната община ще бъде подписан Меморандум за възстановяване на Централна минерална баня “София” като общински термален градски център. Събитието се организира от Българската асоциация за термално наследство. Пред Радио София Ваня Кашлакева - член на УС на БАТН припомни, че именно минералната вода при Централната баня в столицата стои в..
Музиката много влияе на настроението, на поведението на човека. " Ако искаме да създадем идеалната държава, е важно какви звуци избираме да се чуват ", перифразира Платон певецът Илко Биров , който гостува на БНР-Радио София, за да представи новата си песен "What Makes A Man". Роден е в Пловдив, но 10 години прекарва в Канада, където завършва и..
В страната започва кампания "Пътека на знанието" , която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт . Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
4 ОУ "Проф. Джон Атанасов“ в столичния район "Искър“ отбелязва 50 години от създаването си. С всяка изминала година то става все по-предпочитано, като една от причините за това е развития математически профил и добрата подготовка на учениците в тази дисциплина. Пред Радио София директорът Таня Груева заяви, че зад успехите на училището..
Няколко ключови проекта за развитието на образователната инфраструктура са в ход в столичния район "Подуяне“. Предстои изграждане на нов корпус на 143-то Основно училище "Георги Бенковски“ в кв. "Хаджи Димитър“ и ремонт на съществуващата сграда. Разширението е важно, защото интересът към училището е голям. Към него се насочват не само много деца..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните..
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..