Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”:

Има тревожен скок на случаите с домашно насилие

| обновено на 24.03.25 в 15:13
Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”
Снимка: Христина Иванова

Случаите на домашно насилие в България продължават да се увеличават тревожно. Това показват данните на Фондация “Общество и сигурност”. Анализът на сигналите на телефон 112 показва ръст от 48.3% за периода 2022-2024 г., като само през 2024 г. са регистрирани 53 016 сигнала -17 265 повече спрямо 2022 г.

Най-засегнатите региони са:

  • София-град: 7619 сигнала (+66%)
  • Варна: +71%
  • Стара Загора: +55%
  • Сливен: +77%
  • Пазарджик: +26%
  • Пловдив: +23%

Тези числа са ясен индикатор за задълбочаващ се обществен проблем. “Ние направихме изследване, което обхващаше периода 2020 - 2021 г., но за съжаление, не можем да съпоставим данните, защото МВР събираше данните по друг начин и много дълго време ни казваше, че няма данни за броя регистрирани случаи на домашно насилие, а информацията, която ние имаме, е за подадените данни по ключова дума “домашно насилие”, т.е. някой се е обадил и е казал, че има домашно насилие. Скокът е много драстичен, той е близо 50% за периода 2022 - 2024 г.”, казва Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”.

Тя обясни, че от фондацията разполагат и със статистиката от официалните доклади на МВР, които за съжаление, потвърждават тази тревожна тенденция на нарастване на случаите.

“Регистрираните престъпления, означават престъпления по смисъла на Наказателния кодекс в условие на домашно насилие, т.е. има нанесена лека или тежка телесна повреда, нанесена вкъщи. През 2022 г. тези случаи са 873 случая, през 2024 г. са 2555, което е близо три пъти повече. Същото е и положението с телесните повреди, които са нанесени. От 280 през 2022 г. до 1812 за 2024 г. - тук има близо шест пъти нарастване. Това показва, че това явление се задълбочава”, казва Радостина Якимова.

София е градът с най-голямо нарастване на сигналите - 66% за две години, но това е голям град, чиято динамика на живота е много различна и в същото време има много по-голяма информираност на хората, както и по-висока склонност да сигнализират за такова насилие, освен това има и много повече услуги и институции, които могат да помогнат на жертвите.

В по-малките населени места обаче все още са високи нивата на стигмата и страхът, и хората дори не съобщават за такова насилие. “Факт е обаче, че в нашето общество се случва нещо, което кара и провокира и то в опасни темпове ръста на домашното насилие”, казва тя, като допълва, че това могат да са както икономически причини, така и обществени.

Все още в българското общество се смята за нормално (за 22% от хората) партньорът ти да определя как да се обличаш, да проверява дейността ти в интернет, да ти гледа телефона или да проявява ревност. Това показва, че има сериозно неразпознаване на психическото насилие и тормоз, а 25% от българското общество, нормализират определено поведение и дейности, които са определени като психологически тормоз и домашно насилие.

“Най-голямото предизвикателство е да докажеш домашния тормоз и психологическото насилие”, коментира Якимова.

От последните данни обаче се забелязва и друга тенденция - сериозен ръст на мъжете, които са жертва на домашно насилие - ръстът е с 16% и се променят пропорциите като 68% от жертвите на домашно насилие са жени, а 32% са мъже. Според отделна статистика в около 25% от тези случаи на домашно насилие жертвите са деца.  

Повече за злоупотребата с родителските права на деца, както и още изводи от изнесените данни, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.              

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: След влизане в еврозоната политиците ще се чудят за дневния си ред

Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..

публикувано на 04.04.25 в 16:40