Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната галерия привлича посетители с нови образователни програми и разширена колекция

Ярослава Бубнова - директор на Националната художествена галерия
Снимка: Христина Иванова

Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития - обединяването на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в една институция и построяването на „Квадрат 500“.“Преди да се построи тази сграда, с всички проблеми, които са съпровождали този проект, произведенията от колекцията на Националната галерия са се съхранявали в случайни помещения.

Те са съхранявани в помещенията на бившия Княжески дворец, които не са предвидени да опазват картини, скулптури и графики, а в момента, когато колекцията надрасна възможностите на двореца, и неговото никак не добро състояние на сградния фонд, те са били разпращани в множество случайни адреси - от бившия Партиен дом, до подземията на НДК, техникум в Зона Б-5 и т.н.

Разбира се, опазването не е можело да се извършва на нивото, на което в момента можем да си го позволим”, разказва Ярослава Бубнова - директор на Националната галерия. 

Сградата, замислена като национален музеен комплекс, е първата в страната, в която условията за съхраняване, консервация и реставрация на произведенията на изкуството отговарят на съвременните музейни изисквания. Фондохранилищата заемат почти 6000 кв.м от над 24 000 кв.м обща площ, а над 150 кв.м са предоставени за дейностите на Лабораторията по консервация и реставрация.

В момента двете колекции (на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство) са събрани заедно. Съответно и специалистите, които работят с тези две колекции, са заедно. Това дава нова перспектива за изследванията на произведенията - например българското изкуство в контекста на европейското или с влиянията от Япония и други култури върху нашето изкуство.

Фондът на националната галерия продължава да бъде обогатяван, като едно от най-големите постижения в последно време е придобиването на една от творбите на Кристо Явашев и Жан Клод. Става дума за скица на “Опакования Райхстаг” от 1986 г.

“Това е някакво изпълняване на дълг и в известен смисъл някаква форма на извинение пред един от най-известните художници на своето време - Кристо, работещ по огромните проекти, заедно със съпругата си Жан Клод, за това, че България постепенно се научи да цени и неговото творчество и спецификата на него като художествен персонаж, но не притежава в обществените си колекции негова сериозна работа, подписана от него и направена от него самия. 

Разбира се, Кристо е правил няколко жеста и още през 90-те години, е изпращал своите подписани постери, които са се продавали по търгове и са подпомогнали доста художествени организации и самите художници, но в публичния музей, в който всеки може да дойде и да види, ние имаме такава негова работа за първи път", допълва Бубнова.

В Националната галерия се провеждат и различни образователни програми. “На всички е известно, че да правиш само образователни програми за малки деца не е достатъчно, защото те са зависими от решенията на родителите си. Ако те не привиждат интерес в посещенията на музеите, естествено и децата няма да бъдат включени в образователните възможности. Затова ние развихме много сериозно и екскурзоводските беседи и популяризиращите програми”.

В тях разказват за историята на изкуството, авторите, защо някои са по-известни или по-малко известни. Цялото течение на българското изобразително изкуство, но и на чуждестранното изкуство.

“Хубаво би било от най-ранната възраст да знаем, че изкуство се създава и в Африка, и в Южна Америка и Азия и по този начин да се научим да разбираме и уважаваме, и други култури. Направихме една програма, която се ползва с голям интерес, нарича се “Магията на реставрацията”, защото в нея показваме какво стои зад експозициите и колко огромен е трудът на реставраторите".   


Още за новите придобивки на Националната галерия чйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.    
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Настолните игри - ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери

Нов наръчник показва, че настолните игри, освен източник на забавление, могат да бъдат и ключ към приятелства, доверие и преодоляване на бариери. Проектът "BEYOND – Building Bridges: Empowering Youth, Nurturing Determination“, който е реализиран с подкрепата на програма Еразъм+, предлага конкретни решения за по-добра интеграция и психо-социална..

публикувано на 17.07.25 в 11:23
Режисьорът Владимир Мастиков

Документалният филм “Синьо - Животът на Мими Николова“ разказва за малко известни факти от живота на певицата

Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“. За филма разказа..

публикувано на 17.07.25 в 11:21
Областният управител на София - град Стефан Арсов

Областният управител очаква да получи днес ключовете и документацията от "Врана"

Областният управител на София - град Стефан Арсов очаква днес да се срещне с представители на Столичната община, за да получи ключовете и документацията от парк "Врана". Миналата седмица от парка бяха изтеглени екипите на общината. Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“ Областният управител заяви, че ще приеме..

публикувано на 17.07.25 в 10:08

Почитаме св. Марина, повелителка на огъня и на лековитата вода

От 15 юли в народния календар започнаха Горещниците – трите най-горещи дни  през лятото.  В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..

публикувано на 17.07.25 в 09:08

Студен атмосферен фронт носи по-ниски температури и валежи

Днес през страната ще премине студен атмосферен фронт и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевични бури и градушки. По-интензивни ще са явленията вечерта и през нощта срещу петък, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и с него ще започне да нахлува хладен въздух. Към 15 часа температурите ще бъдат от 24°-25° в..

публикувано на 17.07.25 в 06:35
Йордан Ефтимов

Политиката като поп културен феномен

По речта на един политик можем доста добре да определим на какъв тип култура той е представител. Това каза пред Радио София литературният критик и поет Йордан Ефтимов. "Все повече са политиците, които потребяват само поп култура. Това веднага повлиява върху начина, по който тече цялото това политическо говорене. Например на Илон Мъск съвсем..

публикувано на 16.07.25 в 17:09

Георги Проданов: Ние сме в ситуация на завладяна държава

Ние сме в ситуация на завладяна държава. Така коментира последните политически събития пред Радио София политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. По думите му в България има борби между различни олигархични кръгове. "Управлението на България от много години е, ако не пряко зависещо, то съгласувано с такива кръгове и съответно няма как..

публикувано на 16.07.25 в 16:09