Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път на българска сцена

В Софийската опера и балет премиерата на мюзикъла "Матилда" е на 27 март

Снимка: Софийска опера и балет

Мюзикълът "Матилда"по едноименната книга на Роалд Дал ще бъде представен за първи път в България, с премиера на 27 март в Софийската опера и балет.
Повече за него разказа режисьорът Юлия Кръстева, която разкри, че преговорите са отпреди две години, докато се стигне до днешното ѝ осъществяване, идеята за проекта е реализирана съвместно с акад. Пламен Карталов.

"Още от “Мамма Миа“ (2018), след това “Шрек“,“Клетниците“, “Баща ми бояджията“, който се пренесе от големия екран на сцената на операта, това е една стратегия на театъра, за създаване на млада публика, която е по-различна, с намерението да бъде привлечена и за оперните заглавия, не само за мюзикълите", посочи режисьорът.

  • Историята в мюзикъла е на детето Матилда,  която има своето развитие в семейната среда, а малко по-късно и в училище, където се среща със злата директорка Трънчбо, роля,  която се изпълнява от мъж, както във филма, така и в мюзикъла (Николай Петров и Атанас Йонков). Като противовес на злото се явява мис Хъни, племенница на Трънчбо (Весела Делчева) в ролята на добрата учителка. Всъщност, Матилда и мис Хъни са две сродни души, които си дават сили една на друга и успяват да преодолеят препятствията в живота. Мис Хъни, смачкана от грижите на злата леля, виждайки Матилда, решава да я защити, започва да се бори и остава винаги до нея.
    Мюзикълът приключва със щастлива развръзка и отворен финал.

"За детето Матилда първите препятствия са в семейната среда, тъй като в семейството се набляга на гледането на телевизия и по-малко четене на книги. Всяко нещо, което тя направи винаги е неодобрено и среща грубо отношение.
Всъщност, раждането на Матилда е неочаквано. В семейството има разочарование, че се ражда момиче. Тук са показани и тези съвременни проблеми, когато невинаги планирането се случва по начина, който искаме. Семейството очаква, че когато тя попадне в училище при Трънчбо, ще бъде превъзпитана, но се случва така, че отношението към Матилда я обръща навътре към себе си. С помощта на мис Хъни тя импулсира своята вътрешна енергия и развива постепенно своите способности и дарби. Благодарение на тях тя успява да даде много силни житейски уроци на всеки,  докоснал се до историята ѝ", коментира Юлия Кръстева.

Сцена от мюзикъла „Матилда“ в Лондон. Снимка: Manuel Harlan, Ellie Kurttz

В представлението ще видим утвърдени артисти, също и деца - две малки актриси, дублиращи се една друга. Това са 9-годишните Никол Веселинова и Марта Ватева.
На сцената на мюзикъла са 20 деца, в подготовката му участваха 38. Голяма част от децата са от вокално-театрална група "Таласъмче“ с ръководител Димитър Констанцалиев.

В постановъчния екип участват още: декори - Нела Стоянова, костюми - Християна Михалева-Зордалиева, хореография - Виолина Топалова. Диригенти - Светослав Лазаров и Игор Балдънов.

По думите ѝ, човек трябва да носи в себе си детското, да бъде не само психолог, но и педагог.

"С децата трябва да имаш от всичко по малко - трябва да я има и строгостта,  да говориш и на техния език, да се поднесе всичко под формата на игра, а любовта и светлината са тези, които водят. Не само малките, но и големите артисти са така - като цветя, които трябва да поливаш и отглеждаш. Въобще човекът на сцената е много специален. Артистите са с отворена сензорика, която ако я нямат, те няма как да влязат в живота на всеки герой, който пресъздават", изтъкна режисьорът.

Чуйте цялото интервю на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42

Температурите в София - между 5° и 13°

Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..

публикувано на 03.04.25 в 07:15
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14