Четвърто издание на Градски фестивал на семената ще се проведе на 29 март. Фестивалът ще разказва за семената във всичките им форми.
Той е основан с идеята да бъде форум, който да събира заедно пазителите на семена и представители на научната общественост, обясни Наташа Маринова от фондация “Корен“ - съосновател и организатор на фестивала.
По думите й тази свързаност е особено важна, защото така както се движи европейското законодателство, единствено градските и селските градинари могат в цялост да опазят семената, докато за големите ферми това е по-трудно, защото е позволено да използват само 10% от нерегистрираните семена.
“Ние сме тези, които можем да опазим цялото богатство от семена, които страната ни предлага, но за осъществяването на тази важна задача, търсим подкрепата на науката и политиката. За тази цел се опитваме да направим платформа, в която да обменяме мнения и да вървим напред с общи решения", заяви Наташа Маринова.
Градският фестивал на семената е насочен към доброволците и градинарите от самото начало.
“Аз самата съм градинар и човек знае, че природата е изумително щедра. Ако оставиш едно растение да направи семена, тя произвежда огромно количество. Когато това стане е жалко да ги оставиш или изхвърлиш, а е добре да ги предадеш нататък, за да бъдат посадени, за да се увеличава изобилието“, разкри тя. И допълни:
“Така тръгна идеята да можем да си разменяме излишъците от семена, който има повече, или който има нещо по-интересно. Самата аз се интересувам от безполивно градинарство и когато направя някакви семена, знам, че има хора, които се интересуват да ги вземат, защото те са адаптирани вече по някакъв начин, а така те могат да направят една стъпка по-нататък, като ги адаптират към собствените си условия“.
"Изумително е, че семена, които човек взима от градината си, дори да е преминал официалният им срок на годност, са много жизнени, затова е важно да продължим да ги споделяме, поради което основният фокус на фестивала е насочен към градинарите, които освен размяната на семена, получават и насоки относно това, което е важно да се знае - кои са проблемите в тази сфера и как могат да се включат за решаването им".
Наташа Маринова разказа още как се е зародила нейната любов към семената и градинарството.
Според нея, в България нараства броят на хората, които си дават сметка, колко е важно да запазваме местните семена и местното биоразнообразие, защото в комерсиалното производство на зеленчуци и въобще растениевъдство, превес взимат монокултурите в големи блокове, при което се губи голяма част от биоразнообразието.
“Биоразнообразието е това, което може да ни спаси", посочи тя.
Колкото са по-разнообразни растенията, които отглеждаме, толкова сме по-неуязвими към природата и промените на климата, категорична е Наташа Маринова.
Как да се научим да градинарстваме по начин, по който го прави природата, с други думи, какво представлява пермо културата, чуйте в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..