Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Петър Диков: София е имала ВиК преди 2000 години, а сега няма градски тоалетни

Петър Диков
Снимка: БГНЕС

София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма. Това каза в интервю пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите, бивш главен архитект на София.

Пред БНР той коментира дългогодишния проблем на София с липсата на тоалетни.

"Латрина е градска тоалетна в Римската империя, такава има на западния вход на София, където е разкрита сграда. Водили се спорове какво представлява и се оказало, че е тоалетна. Има и световен ден на тоалетната - на 19 ноември, и той е да показва, че това е важен въпрос. Този ден е направен да се обърне внимание на проблема", напомни арх. Диков.

Той сподели, че когато е бил главен архитект на столицата, масово е отказвал да се строят заведения в градинки и паркове върху някогашни, вече затворени градски тоалетни.

В София дори и бензиностанции разчитат на преместваеми химически тоалетни

"Проблемът с градските тоалетни в София е сериозен и всеки гост и жител го е разбрал. Сладкарницата на х-л "България" е проектирана в 30-те години и тоалетната е в дъното на залата, а не както обикновено в началото, при входа. Мотивът е бил, за да не може да се ползва като градска. А фактът, че се влиза директно от залата, изисквало собствениците да я поддържат в перфектно състояние", разказа арх. Диков.

Той се върна към 60-те и 70-те години на миналия век:
"В София са построени много обществени тоалетни – в Шапкаревата градина, после стана заведение, срещу Младежкия дом "Лиляна Димитрова" в комплекса "Заимов", в Докторската градина, там отдавна не се ползва. Имаше в градинката "Кристал", във всички паркове имаше. Но някой гениален мозък реши и през 90-те години ги приватизираха. Направиха се напъни да се използват тези сгради и върху тях в градинките да се изградят заведения. Масово пусках откази и се опитах да направим в София програма за градски тоалетни", каза бившият главен архитект на София.

За конкурса за избор на гл. архитект на София той коментира:

"Нямам намерение да се изказвам по време на конкурса, но това, което чета и слушам е, че главният архитект трябва да е администратор. А по проблемите за развитието на града и идеи трябва да се занимава друг".

Цялото интервю чуйте тук.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София провериха над 380 стопани на кучета, съставени са 46 акта

Проверките на Столичния инспекторат се правят както по график, така и след жалби на граждани за проблеми при разходките на кучетата в столичните паркове и градини, в междублокови пространства. Инспекциите са обхванали парковете "Гео Милев", "Заимов", "Южен парк", "Горска култура", парк "Възраждане", "Гепена" и други. Следи се..

публикувано на 04.04.25 в 13:15
Арх. Богдана Панайотова

Арх. Богдана Панайотова е с най-много точки за гл. архитект на София

Столичната община публикува протокола от проведения конкурс за главен архитект на София . Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса с оценка 4,31. На 31 март бяха финалните интервюта с кандидатите, преминали предишните етапи на конкурса - арх. Богдана Панайотова и арх. Георги Славов. Всички..

публикувано на 04.04.25 в 12:07

Благотворителният базар в Софийския университет е до 17 часà

Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..

публикувано на 04.04.25 в 11:19
Снимка: Гражданска инициатива Княжевецъ

Пети протест за по-безопасно движение в столичния кв. "Княжево"

На пети " протест срещу безхаберието " се събират граждани в "Княжево" от 18:00 ч. тази вечер. Мястото на протеста ще е кръстовището на бул. "Цар Борис III" и ул. "Владайско въстание" , съобщават организаторите от Гражданска инициатива "Княжевецъ" Исканията остават същите, каквито са били досега: ежедневен и постоянен контрол на..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

"Топлофикация София" иска 24% поскъпване на парно и топла вода

Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. От асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените предложения рекордно поскъпване заявяват топлофикациите във Враца и Велико..

публикувано на 03.04.25 в 19:42

Васил Терзиев: В София най-важното са хората

Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хората, затова честит празник, столичани – на вас, които давате пулса и духа на града.  Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод отбелязването на 146 години от обявяването на София за столица на България.  По думите на Терзиев, това е повод да..

публикувано на 03.04.25 в 12:45

146 години София е столица на България

На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България . По този повод Столичната община организира празнични събития – документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца. От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе..

публикувано на 03.04.25 в 07:25