Мръсният въздух: невидимата заплаха за репродуктивното здраве. През последните години все повече внимание се обръща на влиянието на климатичните промени върху репродуктивното здраве. Събеседник по темата е Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването:
"Безплодието е свързано и с екологични фактори. Климатичните промени, замърсяването на въздуха правят жените по-уязвими. Хора с по-ниски доходи живеят да по-неекологични места. Традиционни роли на жената я поставят в пряк достъп до замърсена среда. Замърсеният въздух влияе на качеството и на сперматозоидите, и на яйцеклетките.
Сигурност никога не съществува, трябва установяване на приоритети. Презастрояването е свързано със замърсяването на въздуха. Мръсният въздух предизвиква по-ранно настъпване на менструалния цикъл, втората му фаза се скъсява, което е неблагоприятен фактор за репродуктивното здраве.
18% от преждевременните раждания са свързани с мръсния въздух, при новородените се наблюдава по-ниско тегло, забавено развитие, като момчетата са по-засегнати. Мръсният въздух е втори фактор за смъртност."
Какви промени в градската среда биха помогнали, има ли сезонност при замърсяването на въздуха и кога е препоръчително забременяването, както и намаляват ли ФПЧ - в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..