Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Снимка: Спас Крайнин

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане.

Целта е да се гарантира, че държавата заплаща обучението на студенти, които след това ще имат принос към българското здравеопазване.

Дълги години значителен процент от завършващите медицина заминаваха директно да работят зад граница. През последните години тази тенденция намалява, но все още здравеопазването ни се задъхва от липсата на кадри в целия спектър - както лекари и медицински сестри, така и лаборанти, техници, рехабилитатори, болногледачи.

Идеята за задължителни предварителни договори със здравни заведения на студентите-медици, учещи по държавна поръчка, обаче не среща одобрение сред голяма част от лекарите. Това показват резултатите от широка професионална онлайн дискусия, организирана от платформата за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Искахме, освен стандартното обществено обсъждане, да имаме и мнението на медицинската общност – коментира пред БНР-Радио София Петър Галев – оперативен директор на платформата. – Прави впечатление, че студентите по медицина и по-младите лекари са против. Сред тези, които подкрепят идеята, са по-опитните лекари.

По думите на Галев, тези, които са против проектопромяната, изтъкват, че нищо задължително не е проработило. Привличането в българските кабинети и лечебни заведения трябва да става по-скоро с лична мотивация, добро възнаграждение и условия на работа, уважение.

Следването на медицина е най-дългото и най-трудното, а терминът "държавна поръчка" е неточен, дори неуместен, изтъкна още Петър Галев.

Ако това се приеме и приложи спрямо завършилите медицина, защо да не се приложи и в други области, където има дефицит на кадри, а съществува обучение по "държавен прием", питат експерти и участници в дискусията.

Досега участниците са над 400, но мнения продължават да се приемат до 10 април.

Чуйте разговора на Катя Василева. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26