Преди броени дни в София се проведе еднодневен форум, организиран от фондация “Колективът“ и посветен на възможностите за подобряване публичните пространства в софийските жилищни райони.
С днешна дата продължаваме темата с арх. Гергана Илиева от "Колективът", за да разберем какво следва след обширната дискусия.
"Живите квартали" е посока, с която може би сме най-неразпознаваеми все още, но се опитваме стабилно да работим. В нея има и образователен елемент, в който се опитваме максимално бързо да споделим каквото сме научили за намесите в публичните пространства, като го споделим с по-широка аудитория. На форума успяхме да постигнем това - радваме се, че събрахме доста широка и разнообразна публика - гост-посетители, архитекти, студенти и всякакви външни експерти - посочи арх. Илиева и допълни - Искахме да акцентираме върху няколко ключови думи в програмата - градоустройство: казуси, контексти, задания и същност на всеки един проект за градска среда. Култура и общности - като средства, с които най-ефективно можем да постигнем бързи и резултатни промени в градската среда."
Според Гергана Илива, форумът е бил увод към мащабен проект за „Люлин“. Той стартира този месец - пилотен проект за физическа намеса в междублоково пространство в този квартал.
"Предстоят тепърва много проектни проучвания, избор на пространство, събиране на местната активна общност и въобще на такава, която се вълнува от градската среда, дори да не е само местна. Студентите са един такъв активен съмишленик. Всеки запален по темата е добре дошъл да се включи, каза още , допълни още арх. Илиева.
По думите ѝ, правейки тези намеси в жилищните пространства, "Колектива" цели да насърчи повече хора да следват този пример.
"Опитваме се да станем един по-голям колектив, да си колаборираме с повече хора, за да започнат да се отнасят с грижа към публичните пространства, с отношение на отговорност, допринасяйки за трансформацията. Точно това е насърчаващата роля на placemaking - (оформянето на пространства)", изтъкна специалистката.
"Трите ключови думи на новия европейски Bauhaus са „красиво“, „заедно“, „устойчиво“, с които ние изцяло се отъждествяваме, особено с частта заедно, понеже не можем да отидем и да променим едно пространство, ако то не отговаря на нуждите на хората, които ще го ползват. Вярваме, че тези процеси трябва да се случват с ползвателите на градската среда, те трябва да бъдат питани, ангажирани, да бъдат въвлечени в процеса", бе категорична арх. Илиева.
Още конкретика по темата за намеса и промяна на градската среда, какво се предвижда да бъде направено тази година за местата около реките, кога и как ще се трансформират, съживяват и изпълват с хора ще чуете в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..