Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове. Елена Начева съживява и читалището, създавайки НЧ „Пробуждане 2020“.

Поредното интересно събитие в Смоличано събра ученици от две гимназии - ПМГ "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил и Националното училище по изкуства „Панайот Пипков“ в Плевен. В рамките на петия младежки пленер "Ухание на пролет" те рисуваха сред природата, далеч от градския шум и суета под ръководството на Детелина Тихолова.

„И макар времето да не беше много усмихнато, тези деца не само създадоха прекрасни картини,  но и изрисуваха очукания и овехтял трафопост в селото и го превърнаха в произведение на изкуството“ – разказва с вълнение Елена Начева. Проектът е на Елисия Благоева от 11 класа в математическата гимназия в Кюстендил. „Не сме използвали шаблони, нито проектори за да си улесним работата, всичко се изрисуваше на момента“ – казва Елена и специално благодари на електро-разпределителното дружество, които ремонтират трафопоста и разчистват пространството около него, предоставят вишка, каски и технически указания и помощ на децата. А по проекта те рисуват горски животни, дървета и горска библиотека. „Сега се надяваме, че като го изрисувахме, вече няма да ни спират тока“ – с усмивка добавя Елена Начева.

Идеята за рисуване на сградите тя „си взима назаем“ от една прочута вече дама, наречена босоногата артистка. „Тя обикаля света и намира такива занемарени селца, където събира деца и заедно с тях успява да изрисува всички овехтели постройки. В резултат на това селото се оживява, превръща се туристическа атракция, има поминък, идват млади хора. И си помислих – какво читалище, какъв културен център ще бъдем, ако около нас сградите са грозни и сиви. И затова сега им даваме нов живот“.

Трафопостът е поредният красиво променен елемент в село Смоличано. А горската библиотека, която децата рисуват върху вратата му, е препратка към един стар автобус, който ще бъде дарен от един съсед, за да бъде и той изрисуван, но и напълнен с книги. „Понеже по бюрократични причини все още нямаме място за библиотека, ние намерихме това решение – библиотека в автобус, но за разлика от другите библиобуси, тя няма да пътува, а ще си стои в Смоличано. Пък някой ден, вярвам, ще си имаме истинска“ – допълва картината Елена Начева, която именно с тази надежда, ясна визия и много отдаденост променя село Смоличано. „Искам като идват хората тук, да усещат, че навлизат в едно различно пространство, с настроени, със стил и наситено с изкуство“.

А картините, създадени по време на пленера „С ухание на пролет“ ще бъдат показани първо в Плевен, а след това в Дервиш баня в Кюстендил, на 15 май.

Проектът за пленера се реализира с финансовата подкрепа на програма "Любителско изкуство", направление "Визуални изкуства".


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.04.25: Освен еврозоната има и други важни теми за държавата!

Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..

публикувано на 07.04.25 в 18:39
Костадинка Тодорова и Давид Регал

Как един испанец от Лорка заживя в Разлог

Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..

публикувано на 07.04.25 в 17:46

Дойчин Неновски обиколил приютите за 4-ноги преди да оглави "Екоравновесие"

За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..

публикувано на 07.04.25 в 16:55

Форум за "Д-р Изкуствен интелект" в Световния ден на здравето

Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в  иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...

публикувано на 07.04.25 в 16:14
Владимир Иванов

За година великденската трапеза е поскъпнала с по-малко от 10%

" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят  продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..

публикувано на 07.04.25 в 15:16

Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега!"

Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..

публикувано на 07.04.25 в 15:01