Централният обект на авторския проект на Веселин Зографов и съмишленици, е скулптурата "Пиета в разпад“. Чрез технологията на 3D сканиране, моделиране и принтиране, фигурите на Неда Спасова и Леонид Йовчев оживяват в структура, създаваща напрежение между устойчивото и крехкото, паметта и разпадането.
Пред Радио София Веселин Зографов сподели, че именно скулптурата е отправната точка на изложбата.
"Посланието, което стои зад това изображение – Пиета (Тъга). Всичко започва от тази визия, но беше ясно още от самото начало, че тази визия носи със себе си едно различно и дълбоко послание, което доизградихме в пространството чрез текстове и мултимедия“, каза Зографов.
Скулптурата поставя зрителя в полето на разминаване между поколения, разбирания, позиции и действия.
"Тъгата е емоция, която постоянно се трупа. Въпрос на разбиране и осъзнаване да я приемем и може би да премине през нас, да я признаем, за да можем да продължим след това“, обясни авторът на изложбата.
Проектът е реализиран в партньорство с Института по информационни и комуникационни технологии при Българската академия на науките. Текстовете към историческите моменти са съвместна работа на Веселин Зографов и проф. Евелина Келбечева и представят различни събития между 1944 и 2024 година. Посетителите могат да видят "1944, Райко Алексиев и неговото убийство“, "Национализация и колективизация“, "Изнасянето на българския златен резерв към СССР“, "Българският Чернобил“, "Андрей Луканов и неговото управление“, "Приватизация“, "Лустрация“, "Създаване на силовите групировки от агенти на ДС и генерали“ и др.
Целта на изложбата е да постави посетителя в ситуация на вътрешен разговор. Работата по проекта продължава 5 години, посочи Веселин Зографов.
Куратор е Наталия Ленц, актьори - Неда Спасова и Леонид Йовчев, фотографи са Димитър Неделчев, Галина Василева, Димитър Костов. Зад сценографията стои Мина Барух, графичен дизайнер е Теодора Симова, а анимацията е дело на Свилен Димитров. Специалните ефекти в изложбата са поверени на Ани Андреева и Искра Парладийска.
Изложбата повдига и въпроса как съхраняваме наследеното.
На 13 април, от 16.00 часа, предстои различно представяне на експозицията под съпровода на виолончелистката Магдалена Петрович, каза Веселин Зографов.
Входът за "Feel her tears" е свободен.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Михаил Делчев и Радио София
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..