Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Строят копие 1:1 на самолета на Димитър Списаревски

Репликата трябва да е готова до юли т.г., след това е ред на паметник на легендарния ни герой

Снимка: Роман Михайлов

Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) организира кампания за съхранение на паметта на българския национален герой, летец-изтребител Димитър Списаревски, който загива само на 27 години при боен полет по време на бомбардировките на София през Втората световна война, след като сваля  американскибомбардировач B-24 чрез въздушен таран

Кампанията цели не само да съхрани паметта за този велик българин, но и да възроди духа на нацията ни, напомняйки за подвизите на българските герои, дали живота си за България.

В предаването  "Добър вечер, София“ гостуваха Орлин Георгиев - председател на АИББА, инициаторът и член на АИББА Никола Захариев, и  Мартин Димитров - барабанистът на група "Порок", която предоставя своя песен в подкрепа на каузата.

"Асоциацията се роди преди две години и половина с цел да издигнем паметник на капитан Списаревски. Имайки предвид това, че в последните години в нашето общество материалното е издигнато на пиедестал, ние се опитваме да издигнем духът и паметта на героите, за да може младите да знаят и да помнят - какви национални герои имаме, какво са направили те, затова нас да ни има", посочи Орлин Георгиев.

Идеята да се направи макет на самолета на Димитър Списаревски дава Никола Захариев, година след създаването на АИББА.

“Приехме идеята, разработихме я много активно и към днешна дата имаме избран изпълнител - спряхме се на г-н Румен Чакъров, който вече е изработил 7 метра от репликата: приборното табло, лостът за управление. В момента се закупува алуминиева ламарина, с която ще бъде обшит самолетът. Открили сме и точният камуфлаж на самолета, което също е много важно. Убедени сме, че репликата ще бъде абсолютно копие,  едно към едно на самолета, с който е загинал героят - 10 метра размах на крилата, 9 метра дължина, 3 метра височина", допълни Орлин Георгиев.

От асоциацията изразиха надежда, че макетът ще бъде приет като подарък във Военноисторическия музей, откъдето преди година са казали, че нямат законово основание да приемат макета. След  изпращането на няколко писма към Министерство на отбраната, получават готовност за разговор по казуса.

От Асоциацията имат и План Б по случая.

Барабанистът на група "Порок" разказа за идеята с тяхната песен, която предоставят в подкрепа на каузата.

"Още преди година с мен се свърза Никола Захариев и той е свързващото звено между АИББА и група "Порок",отбеляза той и разкри, че идеята за песен, посветена на Списаревски се ражда още през 2014 година.

"Преди 10 години, когато бях на 24, не знаех кой е Списаревски, не знаех какво е направил за София и България, но проучих. За щастие има достатъчно много информация за него в интернет и за наши български летци по онова време, което ни мотивира да вложим цялата си енергия и сили, за да направим достойно музикантско парче, което да посветим на героите в небето", поясни той.

Песента, посветена на летеца герой Димитър Списаревски, се нарича “Звезда над София“.

Никола Захариев, който е инициатор на идеята, разказа:

"С моите двама синове  - Христо и Владислав, преди три години бяхме на летище "Крумово", където посетихме военния музей на летците. Разгледахме експонатите, които са наистина уникални за страната ни, но не видяхме тези, които се свързани с периода до 1944 година, които сме произвеждали тогава. Позаинтересувахме се и решихме да направим и невъзможното да се сдобием с тях. Пример в това отношение са големи музеи в Европа, чиито страни са произвеждали такива самолети, съхраняват ги и ги използват за представяне на демонстрационни полети".

Вдъхновен, Никола Захариев намира свой съмишленик в лицето на Орлин Георгиев.

"Стиснахме си ръцете и си казахме, че трябва да действаме за тези български герои на възраст между 21 и 26 години, които са дали живота си за България, но те през тези 80 години бяха някъде забравени", коментира той.

По договор, самолетът трябва да е готов през юли, когато се отбелязва и годишнина от рождението на Димитър Списаревски. Голяма част от средствата за направата му вече са събрани, но втората огромна крачка в тази посока е паметник на Списаревски.

“Ако останат средства при всички случаи ще продължим патриотичната инициатива за този паметник. Идеята е да направим Национален и международен конкурс с представители на качествено жури от НХА, Съюзът на българските художници и Съюзът на българските архитекти, УАСГ, които да изберат проект, който да остане за поколенията“, подчерта Орлин Георгиев.

Защо е важна паметта за тези герои и още интересни аспекти, чуйте в разговора на Роман Михайлов и Кристиян Илиев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59
Кадър от филма Сам сред вълци

Документалният филм "Гец" – съкровен разказ за живота на актьора Георги Георгиев - Гец

Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..

публикувано на 08.04.25 в 11:43

Овошките в Кюстендилско пострадаха сериозно заради студа

В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа.  Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..

публикувано на 08.04.25 в 11:17

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09