Като изключим лошото време в момента, което затруднява ритмичното предлагане на пазара, преди Великден няма стресови фактори. Очаква се нормална търговия без дефицит на продукти, характерни за празничната трапеза.
Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ). И добави:
"В момента индекса е точно колкото през миналата седмица. Тоест, съвкупно нищо не се е изменило. Поскъпването спрямо 2024 г. е минимално. Тогава кошницата с всичко за празничната трапеза е струвала 93, сега е 101 лева."
По думите на Иванов, сега само зрелият лук е с 14%, а старите картофи – с 1% под нивата от м.г. Всичко друго е по-скъпо. Киселото мляко е с 20% нагоре. Пресните картофи са с 60% над цените отпреди година, а краставиците – с около 13 на сто. Предлагането ще се увеличава и това предполага плавно поевтиняване.
При яйцата засега не се отчита промяна в цените.
Провокиран да коментира новините от Гърция (▼), Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме пазарите и мерките с тази страна.
"Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети. Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно. Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ.
Той беше категоричен – българско агнешко има достатъчно, но няма как да се спре навлизане и от чужбина. В момента цената на характерното за великденската трапеза месо варира от 24 до 28-30 лева/кг.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.В страната започва кампания "Пътека на знанието" , която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт . Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
4 ОУ "Проф. Джон Атанасов“ в столичния район "Искър“ отбелязва 50 години от създаването си. С всяка изминала година то става все по-предпочитано, като една от причините за това е развития математически профил и добрата подготовка на учениците в тази дисциплина. Пред Радио София директорът Таня Груева заяви, че зад успехите на училището..
Няколко ключови проекта за развитието на образователната инфраструктура са в ход в столичния район "Подуяне“. Предстои изграждане на нов корпус на 143-то Основно училище "Георги Бенковски“ в кв. "Хаджи Димитър“ и ремонт на съществуващата сграда. Разширението е важно, защото интересът към училището е голям. Към него се насочват не само много деца..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните..
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..