45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли.
Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът, включвайки 40 училища.
Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си практики, така че учениците да бъдат по-мотивирани, по-ангажирани и по-успешни. Тя е част от дългогодишните усилия на фондацията, която тази година отбелязва 15-годишнина, за подобряване на образователната среда в страната.
“Високият интерес към програмата и положителните резултати в завършилите училища ни показват, че обученията дават реални и приложими решения на предизвикателствата в класната стая. Очакваме с нетърпение началото на новия випуск през юли, когато всички ще се съберем за първи път“, споделя Ивелина Пашова, ръководител на програмния екип в „Заедно в час“.
Досега в програма „Училища за пример“ са участвали 140 училища от 21 области на страната.
1400 директори и учители са преоткрили радостта от преподаването, превръщайки класните стаи в пространства за вдъхновение, а над 59 000 ученици в България вече са по-мотивирани да надграждат знанията си. Амбициите на фондацията са до 2026 г. броят на училищата, завършили или преминаващи 2-годишната програма, да бъдат над 10% от училищата в България.
В края на 2024 г. за участие в програмата бяха подадени 104 кандидатури. Одобрените училища са разнообразни по профил: 21 основни, 14 средни училища, както и професионални гимназии и обединени училища. Най-много участници има от областите София, Бургас и Варна.
Училищата варират значително по размер – от най-малкото, в село Юпер (област Разград) с 48 ученици, до СУ “Васил Левски“ в Русе с над 1300 ученици.
Общият брой на учениците, които ще имат възможност да учат по-ангажиращ за тях и обвързващ науката с реалния живот начин, е над 17 000.
Повече от 470 учители и директори ще преминат през двугодишната програма, която ще ги запознае с доказано успешни педагогически практики от класните стаи. Фокусът е върху сътрудничеството, екипната работа и създаването на ангажираща учебна среда.
Първото голямо събитие за новите участници е лятното въвеждащо обучение, където училищата ще се срещнат със своите лични ментори – опитни директори, учители и образователни експерти.
Те ще ги подкрепят през цялото им участие в програмата и ще помагат за адаптирането на новите знания към конкретните нужди на училището.
В процеса на работа екипите на бъдещите училища за пример ще се научат заедно да поставят цели, да планират и да реализират промени. Програмата насърчава споделянето на успешни подходи между екипите чрез „отворени класни стаи“, конструктивна обратна връзка и съвместно преподаване, като изгражда култура на професионална подкрепа и развитие.
В ефира на Радио София Ивелина Пашова внесе яснота каква е ситуацията с днешна дата с преподавателските кадри, промени ли се в желаната посока, има ли подготвени млади професионалисти, които да се задържат в системата на образованието по-дълго време.
“Много ми се иса да кажа, че този проблем е решен, но не е, все още. Към днешна дата продължава да има много желаещи да станат учители и продължава да има много хора, които влизат като преподаватели в училище, но това не е валидно за всички предмети, както и за всички населени места - уточни тя и допълни: Продължава да има недостиг на учители по математика, по природни науки също и това продължава да бъде много голям проблем. Искаме да развиваме система, в която децата да имат високи постижения по математика, да работим по STEM методи, а всъщност няма достатъчно хора, които да преподават в тази сфера“.
Пашова илюстрира с пример, факта, че много малко хора взимат педагогическа правоспособност, за да могат да преподават по тези предмети, понеже техните професии и образование им помагат да намерят по-добра реализация другаде.
“Малка част от тях избират да станат учители и по-малка част от хората избират да учат изобщо тези специалности“, посочи тя.
По думите ѝ, директорите на училища засега продължават да намират решение на проблема, но без яснота доколко то е устойчиво.
“За да има устойчиво решение, е важно да мислим в посока - какви политики може да има държавата, така че най-добрите ни математици, химици и физици да избират учителската професия.
Хората продължават в учителската професия и остават там, където се чувстват подкрепени, където усещат, че се развиват, и където разбират, че тяхната работа има смисъл за учениците“, категорична е Ивелина Пашова.
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..
В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни. По време..