Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С рекорден брой участници

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

Снимка: zaednovchas.bg

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли.

Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът, включвайки 40 училища.

Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си практики, така че учениците да бъдат по-мотивирани, по-ангажирани и по-успешни. Тя е част от дългогодишните усилия на фондацията, която тази година отбелязва 15-годишнина, за подобряване на образователната среда в страната.

“Високият интерес към програмата и положителните резултати в завършилите училища ни показват, че обученията дават реални и приложими решения на предизвикателствата в класната стая. Очакваме с нетърпение началото на новия випуск през юли, когато всички ще се съберем за първи път“, споделя Ивелина Пашова, ръководител на програмния екип в „Заедно в час“.

Досега в програма „Училища за пример“ са участвали 140 училища от 21 области на страната.
1400 директори и учители са преоткрили радостта от преподаването, превръщайки класните стаи в пространства за вдъхновение, а над 59 000 ученици в България вече са по-мотивирани да надграждат знанията си. Амбициите на фондацията са до 2026 г. броят на училищата, завършили или преминаващи 2-годишната програма, да бъдат над 10% от училищата в България.

В края на 2024 г. за участие в програмата бяха подадени 104 кандидатури. Одобрените училища са разнообразни по профил: 21 основни, 14 средни училища, както и професионални гимназии и обединени училища. Най-много участници има от областите София, Бургас и Варна.

Училищата варират значително по размер – от най-малкото, в село Юпер (област Разград) с 48 ученици, до СУ “Васил Левски“ в Русе с над 1300 ученици.

Общият брой на учениците, които ще имат възможност да учат по-ангажиращ за тях и обвързващ науката с реалния живот начин, е над 17 000.

Повече от 470 учители и директори ще преминат през двугодишната програма, която ще ги запознае с доказано успешни педагогически практики от класните стаи. Фокусът е върху сътрудничеството, екипната работа и създаването на ангажираща учебна среда.

Първото голямо събитие за новите участници е лятното въвеждащо обучение, където училищата ще се срещнат със своите лични ментори – опитни директори, учители и образователни експерти.

Те ще ги подкрепят през цялото им участие в програмата и ще помагат за адаптирането на новите знания към конкретните нужди на училището.

Ивелина Пашова

В процеса на работа екипите на бъдещите училища за пример ще се научат заедно да поставят цели, да планират и да реализират промени. Програмата насърчава споделянето на успешни подходи между екипите чрез „отворени класни стаи“, конструктивна обратна връзка и съвместно преподаване, като изгражда култура на професионална подкрепа и развитие.

В ефира на Радио София Ивелина Пашова внесе яснота каква е ситуацията с днешна дата с преподавателските кадри, промени ли се в желаната посока, има ли подготвени млади професионалисти, които да се задържат в системата на образованието по-дълго време.

“Много ми се иса да кажа, че този проблем е решен, но не е, все още. Към днешна дата продължава да има много желаещи да станат учители и продължава да има много хора, които влизат като преподаватели в училище, но това не е валидно за всички предмети, както и за всички населени места - уточни тя и допълни: Продължава да има недостиг на учители по математика, по природни науки също и това продължава да бъде много голям проблем. Искаме да развиваме система, в която децата да имат високи постижения по математика, да работим по STEM методи, а всъщност няма достатъчно хора, които да преподават в тази сфера“.

Пашова илюстрира с пример, факта, че много малко хора взимат педагогическа правоспособност, за да могат да преподават по тези предмети, понеже техните професии и образование им помагат да намерят по-добра реализация другаде.

“Малка част от тях избират да станат учители и по-малка част от хората избират да учат изобщо тези специалности“, посочи тя.

По думите ѝ, директорите на училища засега продължават да намират решение на проблема, но без яснота доколко то е устойчиво.

“За да има устойчиво решение, е важно да мислим в посока - какви политики може да има държавата, така че най-добрите ни математици, химици и физици да избират учителската професия.
Хората продължават в учителската професия и остават там, където се чувстват подкрепени, където усещат, че се развиват, и където разбират, че тяхната работа има смисъл за учениците“, категорична е Ивелина Пашова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община ще финансира летни лагери на Витоша за ученици от София

Столичната община ще финансира провеждането на летни лагери на Витоша за учениците от София. Инициативата е отворена за кандидатстване от 8 до 23 май за училища и организации в столицата. Днес предстои организационна среща между представители на Столичната община и директори на училища, каза пред Радио София Десислава Желязкова – директор на..

публикувано на 16.05.25 в 10:43
Снимката е илюстративна, архив

Арестуваха сводник и проститутки при акции в София

Петима души са задържани при две акции на криминалисти и разследващи полицаи от столичната дирекция по линия "Проституция". Сред арестуваните е мъж на 35 години, разследван за сводничество и две жени на 20 и 36 години. Иззети са различни видове наркотици. Арестуваният е криминално проявен.

публикувано на 16.05.25 в 09:56

Забавя се програмата за саниране на многофамилни сгради

Забавя се програмата за саниране на многофамилни сгради. Пред Радио София кметът на столичния "Младост“ Ивайло Кукурин обясни, че в района е подадена обществена поръчка, която подлежи на задължителен, предварителен контрол, но той се е забавил повече от три месеца. Забавянето на процедурите с месеци от Агенцията за обществени поръчки, без логично..

публикувано на 16.05.25 в 09:23

Очаква се захлаждане, температурата в София ще е около 12°

В Западна България още в сутрешните часове вятърът ще започне да се ориентира от запад-северозапад и ще е до умерен. С него ще прониква хладен въздух, съобщиха от НИМХ. В Източна България ще продължи да духа до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури от 12° в западната част от страната до 20° в източната, за София - около 12°. В планините..

публикувано на 16.05.25 в 07:35

Над 70 обекта в София са с вход свободен в Европейската нощ на музеите

Регионалният исторически музей – София (РИМ) отбелязва Европейската нощ на музеите ( 17 май 2025 г., събота) със специални събития, изложби, обиколки с екскурзовод. Отворени с вход свободен са Постоянната експозиция в сградата на пл. „Бански“ 1 (12:00 – 23:00 ч.), Археологическото ниво на базиликата Света София (10:00 – 18:00 ч.),..

публикувано на 15.05.25 в 19:41
Столичният наземен транспорт стачкува втори ден

"Форум", 15.05.25: Защо е неуместна съпоставката на професиите и исканията в различните протести?

Продължава седмицата на политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев като коментатори във "Форум". Ето и темите на днешното издание: Разговорите в Истанбул за прекратяване на войната в Украйна . Без Путин, без Тръмп. Политиката на Кремъл към войната, Европа и други региони на планета. Сигурността и военните планове за отбрана в..

публикувано на 15.05.25 в 18:40

Група “Последно повикване“ с премиера на новия си сингъл “Щастието на пеперудите“

Чуйте повече за новата песен в разговора на Мартен Роберто в звуковия файл .

публикувано на 15.05.25 в 17:34