Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Деян Драгиев: Фалитът при физическите лица е социален проблем, който трябва да се регулира

Адв. Деян Драгиев
Снимка: Личен архив

Народното събрание на първо четене три законопроекта за несъстоятелност на физическите лица или т. нар. Закон за личния фалит. Те са внесени от БСП-Обединена левица, ПП-ДБ и Министерския съвет.

В същото време от Министерството на правосъдието обявиха, че предстои информационна кампания с разяснения за гражданите кога и при какви условия ще могат да се възползват от процедурите по несъстоятелност, предвидени в новите законопроекти.

България наистина е единствената страна в ЕС, в която няма такова действащо законодателство. А то е много важно", коментира пред БНР-Радио София адвокат Деян Драгиев.

Той посочи разликата между несъстоятелността  при юридически лица (търговски дружества) и на физическите лица.

При задлъжнялост на търговец, поради самия му характер, дружеството или се реорганизира, или активите му се ликвидират.

При физически лица за покриване на дългове може да се стигне до разпродажба на активи или намаляване на трудови възнаграждения.

"Ако при търговските дружества несъстоятелността е икономически проблем, при физическите лица той е социален, който трябва да се регулира", подчерта юристът.

Той разясни, че предложените законопроекти имат общо помежду си, но и разлики – главно свързани със старта по процедурата.

По думите на Драгиев, във финансов аспект такава процедура разбира се, че ще бъде в тежест на съответния човек, изпадвал във фалит. Ще има множество финансови ограничения. Може да се назначи и синдик, на който също трябва да се плати. Това ще оскъпи още повече производството. В други страни има държавна служба, за да не се налага намесата на синдик.

Дори и по закон да няма ограничения, банките, например, ще имат различно отношение към лица в производство за несъстоятелност. Кредитори ще могат да изискват да бъдат обявени за невалидни определени сделки с имущество.

Адв. Драгиев посочи още детайли от различните законопроекти и ги коментира.

Чуйте целия разговор с него на Невена Николова и Данаил Конов.

  • Адв. Деян Драгиев е юридически съветник на Съюза за стопанска инициатива, член е на Софийската адвокатска колегия, има практика в сферата на търговското право, гражданския процес и международното частно право.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32
Иван Гойчев, зам.-кмет на София

Общинската администрация трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град.  Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..

публикувано на 08.07.25 в 14:09