Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран.
Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за 30-ият юбилей на сдружението.
Този път инициативата цели да запознае публиката с моменти от българската история през обектива на киното - така, както са отразени във времето, както и да подчертае важността на авторския труд при създаването на успешни филмови продукции.
Чрез прожекции на български игрални и документални филми, съпроводени със срещи и дискусии с историци, общественици и киноспециалисти, фестивалът има идея да привлече общественото внимание към ролята на автора в процеса на създаване на филмовото произведение.
В рамките на третото поред издание ще бъдат прожектирани 25 игрални и документални филма, като всеки от тях разказва важни събития и представя изтъкнати личности от българската история.
Сред заглавията са историческите класики "Хан Аспарух", "Борис I", "Ивайло", "Калоян", "Апостолите", "Легенда за Паисий", "Под игото" и други.
Публика и специалисти ще имат възможност да обсъждат историческите теми в контекста на съвременния поглед върху българската история, като се акцентира на творческата и професионална стойност на българските автори и техните произведения.
Фестивалът е и възможност да се изследват и дискутират както историческите събития, така и тяхното изобразяване в киното - обективно или пречупено през идеологията на времето, в което са създавани някои от филмите и влиянието върху културната памет на нацията.
Поредицата в кино "Одеон" започва от 16 април. Прожекциите ще са всяка петъчна вечер на април, с подкрепата на Национален филмов център и в партньорство с Българска национална филмотека.
Изданието "25 през 2025" цели не само да отдаде почит на българските творци, но и да провокира интерес към българското кино. Също така, да увеличи осведомеността за важността на националната история и да подчертае мястото на авторските права в съвременното създаване на филмова продукция.
Въпросите, свързани с правата на създателите на културни продукти, разпространението и съхранението на българската филмова продукция, ще бъдат обсъждани от специалисти и представители на индустрията. Идеята на организаторите е да се обогатят знанията на публиката за важността на тези права в съвременния свят на киното.
Гост в предаването "Радиокафе“ бе режисьорът Станислав Тодоров-Роги - председател на Филмаутор.
Той разказа за предходните издания на фестивала, в които повечето филми бяха излъчвани на лента, чрез киномашина - специфика, която връща зрителя към основите на киното.
"Процесът е бил сложен, тежък, бавен, докато днес всеки с телефона си може да направи и монтира филмче", отбеляза Станислав Тодоров-Роги.
Той разкри, че тази година тематичен акцент на фестивала ще бъдат българските исторически филми, подредени в хронологичен ред - от създаването на българската държава до 1944 година. Специално подбраната селекция ще съдържа и документални филми.
"Особеното е, че досега киноведи отправяха встъпителни думи преди всеки филм, резюмираха епохата, в която е създаден. Тази година решихме да поканим и историци, видни професори, доценти, преподаватели по история, които да въвеждат зрителите в епохата на филма, който следва, разказвайки за събитията и начинът, по който са интепретирани", допълни Тодоров.
По думите му, филмите ще представят важни епохи от историята на България.
В подбора на заглавията участва управителният съвет на Филмаутор, с експертни идеи от киноведите Деян Статулов и Божидар Манов.
Входът е свободен!
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..
Седмица на Африка организират първият африкански културен център “Африкая” и Мария Косса по повод деня на Африка – 25 май. По този повод от 17 до 26 май ще бъде отбелязана и Седмица на Африка с редица събития . Събитието е символ на градивно сътрудничество, междукултурен диалог, обогатяване културния и социалния живот на София. Една от целите на..