Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демократични ценности и философия: защо хуманитаристиката винаги ще бъде важна

Рени Янкова
Снимка: Даниел Ненчев

Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца.

“Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични институции, включително и БАН, Софийски университет, Нов български университет. Поводът да се съберем беше желанието ни да се съберем и да говорим за философия.

Това стана под формата на един образователен, обучителен докторантски курс по философия. Фокусът беше върху американската философия и семиотиката на Чарлс Пърс, който е един от бащите на семиотиката. Курсът беше воден от проф. Иван Младенов”, разказва Рени Янкова, която е част от тази инициатива.

По думите ѝ този курс бързо прераства в нещо повече. “Ние се събирахме и си говорихме всеки вторник, в продължение на повече от една година, преди да бъде създаден този институт и в един момент не искахме да спираме да се събираме.

Това беше едно пространство и време, в което можехме да обсъждаме идеи, да излезем от това да се говори единствено на ниво събития, на ниво отделни личности и нещата, които те правят или не в злободневното ни ежедневие, а можехме да се върнем на едно друго ниво на разговора - това на идеите”.

Според нея това, което се вижда като тенденции в публичното пространство, в образованието и икономиката, които се задават от президента на САЩ Доналд Тръмп и неговата администрация, това не са идеите на демокрацията и не са идеите на американската философия, защото тя винаги е било прогресивна, винаги е защитавала демократичното право на човека и винаги е защитавала изконното право да мислим критично.

Това е най-важното послание и дух, който тази философия носи - критическото мислене, а то отсъства все повече и тази тежко-догматична администрация, която налага своя бонтуш върху света, се възползва от това, че критическото мислене е отслабено, това че все по-малко тези истински ценности биват припознавани.   

Чуйте целия разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53
Нина Колчакова

Повишава се застрахователната култура на българите, но още сме много назад от нивата в ЕС

Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София  Нина Колчакова ,..

публикувано на 27.05.25 в 15:49

Младежкият театър ще зарадва малки и големи с "Малката Баба Яга"

Представлението "Малката Баба Яга"   ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...

публикувано на 27.05.25 в 14:50

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..

публикувано на 27.05.25 в 13:50

Латин джаз ще звучи в полите на Витоша

Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са  Михаил Йосифов - тромпет,   Атанас Попов - барабани,   Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал.  Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..

публикувано на 27.05.25 в 13:35