Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ИСУЛ: барелеф и стипендия в памет на проф. д-р Драган Бобев

Снимка: Надежда Герова

В централното фоайе на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ" днес бе тържествено открита паметна плоча на проф. д-р Драган Бобев – един от пионерите в детската онкохематология в България. 
Именно в тази болница професорът дълги години завеждаше Клиниката по детска хематология и онкохематология. 
Инициативата е на Столичната колегия на Българския лекарски съюз и Българската педиатрична асоциация, а автор на паметната плоча е скулпторът Евгени Гоцков. На събитието присъстваха министърът на здравеопазването, български педиатри, медицински лица и близки на проф. Бобев. За делото му като медик и човек разказа синът му Георги Бобев.
"Беше запомняща се личност с изключителен авторитет. Повечето хора може би го помнят като педантичен специалист, лекар, изключително взискателен към себе си на първо място и след това към всички около него. Във всеки един аспект - както професионално, така и в личен план за нас като негови деца - беше модел за подражание, човек, който ни караше да изискваме и ние най-доброто от себе си - посочи той и допълни - Той посвети голяма част от кариерата си на детската онкохематология, за нейното развитие и за създаването на Център за костно мозъчна трансплантация още преди 30 години с въвеждане на най-новите за тогава методи за лечение… За нас безспорно е много важно, че и чрез тази паметна плоча ще поддържаме спомена за него жив…“

Преди близо 30 години проф. Бобев осъществява първата трансплантация на костен мозък в страната в болница "Царица Йоана - ИСУЛ". Благодарение на неговото дело много деца с онкохематологично заболяване успяват да получат лечение в България.

Освен тържественото откриване на плочата се състоя и церемония по учредяването на стипендия на името на проф. Бобев в аулата на лечебното заведение. 

Инициативата е на ръководството на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на лечебното заведение.

С повече информация допълва Любомир Пенев – изпълнителен директор на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ":

"Това събитие е изключително важно, за да се запази паметта на знаменитите лекари, които са работили в болницата и са дали своя принос за развитието на медицината и в частност на педиатрията  и на детската онкохематология. 
Д-р Драган Бобев е забележителна личност с това, че той е човекът, който внедрява най-съвременните методи на лечение на детската онкохематологична част в България, неговото дело и изключително важно с това да промени изхода от тази страшна диагноза за много деца в България, за да не се налага те да пътуват в чужбина и да бъдат лекувани извън пределите на страната ни", изтъкна той.

Целта на стипендията е изявени млади педиатри и бъдещи надежди да специализират в най-реномираните детски клиники в Европа, където да усвояват най-модерните методи за диагностика и лечение на детските болести, и да се учат при най-добрите европейски учители в своята област.

Стипендията, която ще бъде на стойност 8000 лв., ще се присъжда всяка година, а средствата за нея ще бъдат осигурявани от специално обособена дарителска сметка към Българската педиатрична асоциация, която ще набира средства изцяло от дарения.

За стипендията може да кандидатства всеки специализиращ лекар или млад специалист по детски болести, на възраст до 40 г., който е показал активност и желание за професионално развитие.


  • Проф. д-р Драган Бобев е роден е на 2 август 1932 г. в гр. Дупница. Завършва медицина във Висшия медицински институт - София през 1958 г.
    Кариерата си започва през 1958 г. като участъков лекар в софийското с. Лопян. Професионалното му развитие продължава като асистент в Детската клиника на тогавашния ИСУЛ, а по-късно и в Детската клиника на ВМИ - София, доцент и професор в Катедрата по педиатрия на Медицинския университет и неин ръководител от 1990 г. в продължение на 10 години. Със злокачествени заболявания при децата се занимава от 1969 г., когато е изпратен на специализация във Франция.
    В Париж и Монпелие учи при най-известните за времето си детски онкохематолози, някои от които са и сред великите имена на модерната хематология, като проф. Жорж Мате, проф. Жан Бернар и нобеловия лауреат проф. Жан Досе.
    Проф. Бобев създава българската школа в модерния подход към детските злокачествени заболявания и повече от 40 години неуморно я усъвършенства, възприемайки всички нови световни завоевания в системното лечение на левкимиите. Бил е директор е на Националния онкологичен център (1987-1989; 1995-2000), както и на Научния институт по педиатрия в София (1990). Ръководител на Клиниката по детска клинична хематология и онкология при УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" (1990-1999). Управител на Специализираната болница за активно лечение на деца с онкохематологични заболявания в София (2000-2014).
    Автор е на повече от 130 научни публикации, посветени на онкохематологичните заболявания в детската възраст и проблемите на общата педиатрия. Участва в научни проучвания, свързани с молекулярно-генетичната характеристика на неопластичните болести в детската възраст.
    Удостоен е със званието "Доктор на медицинските науки" (1986). През 1997 г. проф. Драган Бобев и неговият екип (д-р Георги Михайлов, д-р Добрин Константинов, д-р Лидия Гърчева, д-р Боряна Аврамова, д-р Мая Йорданова) са наградени с отличието "Медик на годината" за осъществяването на първата костно-мозъчна трансплантация в България.
    Носител е на орден "Стара планина" първа степен за изключително големите му заслуги в клиничната педиатрична онкохематология и за приноса му при създаването на Първия център в България по костномозъчна трансплантация (16 септември 2011). Носител на наградата "Лекар на годината" за 2018 г. на Българския лекарски съюз в категорията "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на дадена специалност" (19 октомври 2018).
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12