Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Мирослав Цветанов разглежда "Анатомия на куклата" в новата си книга

Снимка: Петър Петров - студент в НАТФИЗ
В новата си книга авторът доц. Мирослав Цветанов ни запознава с тайните и особеностите на непознатото и впечатляващо изкуство на водния куклен театър.
В нея разказва и за тайните и неразкритите и до днес особености на професионалното куклено изкуство.

Самата книга е разделена в две части.

Първата е посветена на древното изкуство на водния куклен театър от най-нова гледна точка – тази след 2014 г., когато доц. Цветанов и екипът му успяват да интегрират едно сложно и непригодно за нашите географски ширини източно изкуство и трайно да го установят и развиват в България и Европа.
"Водата е нещо много непознато за нас като творци. Ние работим на сухо. Водата има свои закони, тя не е подвластна на това, което на нас ни се иска да направим и поставя свои условия", казва доц. Цветанов. 
Втората книга разглежда съвременния професионален куклен театър, пречупен през призмата на едно съвсем ново твърдение. Доказаната вече идея, че синтетично изкуство като кукления театър, чието основно средство – куклата развивала се повече от 5000 години, е вече много по-усъвършенствано от професионалния метод използващ кукли, който е на по-малко от 100 години.
"Куклата може да бъде поднесена така, че тя да бъде възприемана като човешко същество. Дори и когато няма крака, няма ръце, няма възможност дори да се обърне в профил. Т.е. - една обикновена плоска кукла без много възможности би могла да предизвика асоциации, които аз, като актьор, искам да внуша на всички зрители в залата", казва доц. Цветанов и допълва, че би искал да отключи въображението на зрителя, а не да му даде всичко на готово. 
Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Министерство на Културата.

  • Авторът доц. Цветанов е български актьор, сценограф и учен – доктор по технология на кукления театър и доцент в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов“ – София. Той съзнателно търси провокацията на всичко неоткрито, всичко недоизяснено от професионална гледна точка, както и всичко онова, което е изключително рядко или дори изчезнало във времето като форма в областта на кукленото изкуство.
    Доцент Цветанов събира научните си трудове в поредица издания, превърнали се в учебници за куклено театрално изкуство не само в НАТФИЗ, но и в балкански и европейски държави.
    Първата му книга "Алхимия на кукления театър“ – 1997 г. първо е преведена на немски език от ЮНЕСКО – Австрия, а по-късно е поискана и вече е част от фонда на двете най-големи библиотеки в света – Конгресна библиотека Вашингтон, САЩ и Ягелонската библиотека Краков, Полша. 
    Следва книгата "Вълшебните техники“ – 2006 г. , в която доцент Цветанов извежда научен метод за работа в куклената технология. 
    В предпоследната си книга "Голямото изкуство“ – 2019 г., доц. Цветанов за пръв път извежда някои правила, важни за професионалното куклено изкуство, които не са определени досега. Най-значимо обаче е изведеното и доказано определение за най-същностното в кукления театър – куклеността.
Преподавателят дари и бройки от "Анатомия на куклата: материя и дух" на студентската библиотека на НАТФИЗ.
Повече за последното издание на доц. д-р Мирослав Цветанов чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03