Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикотерапия за Нобелова награда!

Колаж: БНР

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието.

Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания доказват благотворното влияние от прилагането на нейни методи.

Това изтъкна пред БНР-Радио София Наталия Христова-Крачанова, която е музикант, била е преподавател, а от години има и музикалнотерапевтична практика. Написала е дисертация по темата "Значението на ритъма".

Наталия Христова-Крачанова

През годините залага на теорията и подходите на Емил Жак-Далкроз (Emile Jaques-Dalcroze (1865-1950) - швейцарски композитор и педагог, основоположник на ритмиката). Популярността им на няколко континента е красноречиво доказателство за качеството и ефективността им.

Ритмиката навлиза не само в професионалното музикално обучение, но и в ранното музикално възпитание в училищата.

Христова работи с деца най-вече от аутистичния спектър, но и с ДЦП, хиперактивност. Казва, че в музиката, която подбира за сеансите си, водещото е ритъмът.

"Когато чрез слуховата система възприемаме външни ритмични стимули, спонтанно активираме и моторната си система – обясни специалистът. – Използваме целенасочено ритъма за постигането на терапевтичен ефект.

Ритъмът в песента „Вода“ на Елица и Стунджи е в основата на успеха ѝ, убедени са и неспециалисти Снимка: БГНЕС

Наталия Христова отбеляза, че доц. Димитър Колев - невролог от ВМАе провел изследване на мозъка преди и след 45-минутна музикотерапия.

Резултатите са удивителни. След повторно изследване на дете с дефицит на внимание, лекарят е възкликнал, че това е за Нобелова награда.

Според Христова музикотерапията трябва да се прави от професионалисти, от музиканти, които са подготвени теоретично, но и са добри инструменталисти. Необходимо е музиката да следва терапията, а не обратното.

Всекидневни занимания дават най-бърз резултат, а родителите могат да бъдат дори котерапевти.


  • Наталия Христова-Крачанова е автор на ново пособие, озаглавено "Ритъм – музика – терапия". То съдържа  методически инструкции и клавирни пиеси по музикалноритмична терапия с приложен компактдиск с 15 записа.
    Те са еднакво подходящи както за индивидуални, така и за групови терапевтични занимания.

    Официалното пособието ще бъде представено на 23 април (сряда) от 19:00 часа в Централния дом на архитекта. Входът е свободен.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56

Свободата като изконно човешко право във фотографската изложба "На тяхно място" на Владимир Карамазов

Свободата като изконно човешко право изследва Владимир Карамазов във фотографската си изложба "На тяхно място". В 81 фотографии той е заснел осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Изложбата включва и видео, и аудио инсталации, както..

публикувано на 23.04.25 в 15:41

Десет гост-музиканти от целия свят участват в "Полет" - новия албум на "Тригайда"

Иван Шопов и Ася Пинчева от формацията “Тригайда“ бяха гости в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за своя нов албум наречен “Полет“. Ася Пинчева е завършила "Народно пеене“ и работи в тази сфера от 15 години. От няколко години участва в проекти с по-модерно звучене на фолклора. Споделя, че много е мечтала това да й се случи...

публикувано на 23.04.25 в 15:14

Над 1200 спешни пациенти са преминали през ИСУЛ в почивните дни

През почивните дни през УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ са преминали над 1200 спешни пациенти, 456 от тях през единствения в Западна България Спешен УНГ кабинет, а 293 през единствения Спешен очен кабинет, съобщиха от лечебното заведение.  Има и голям брой хора, които са се регистрирали, но са преценили, че състоянието им не е толкова спешно и са се..

публикувано на 23.04.25 в 14:36

От 28 април започва поетапно спиране на парното в Перник

От 28 април започва поетапното спиране на парното в Перник, съобщиха от "Топлофикация – Перник”. Над 20 000 абоната са на централно отопление в града. На част от тях парното вече е изключено след подадени заявления от Етажната собственост. Като цяло отоплителният сезон премина без сътресения. Имало е частични спирания, но те основно са били свързани с..

публикувано на 23.04.25 в 14:26

РЗИ-Благоевград: Не можем да говорим за епидемия в Банско

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват. През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. По-рано днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград са взели проби от водата. “Не можем да говорим за епидемия в Банско”, каза за БТА..

публикувано на 23.04.25 в 13:40