Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието.
Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания доказват благотворното влияние от прилагането на нейни методи.
Това изтъкна пред БНР-Радио София Наталия Христова-Крачанова, която е музикант, била е преподавател, а от години има и музикалнотерапевтична практика. Написала е дисертация по темата "Значението на ритъма".
През годините залага на теорията и подходите на Емил Жак-Далкроз (Emile Jaques-Dalcroze (1865-1950) - швейцарски композитор и педагог, основоположник на ритмиката). Популярността им на няколко континента е красноречиво доказателство за качеството и ефективността им.
Ритмиката навлиза не само в професионалното музикално обучение, но и в ранното музикално възпитание в училищата.
Христова работи с деца най-вече от аутистичния спектър, но и с ДЦП, хиперактивност. Казва, че в музиката, която подбира за сеансите си, водещото е ритъмът.
"Когато чрез слуховата система възприемаме външни ритмични стимули, спонтанно активираме и моторната си система – обясни специалистът. – Използваме целенасочено ритъма за постигането на терапевтичен ефект.
Наталия Христова отбеляза, че доц. Димитър Колев - невролог от ВМА, е провел изследване на мозъка преди и след 45-минутна музикотерапия.
Резултатите са удивителни. След повторно изследване на дете с дефицит на внимание, лекарят е възкликнал, че това е за Нобелова награда.
Според Христова музикотерапията трябва да се прави от професионалисти, от музиканти, които са подготвени теоретично, но и са добри инструменталисти. Необходимо е музиката да следва терапията, а не обратното.
Всекидневни занимания дават най-бърз резултат, а родителите могат да бъдат дори котерапевти.
Официалното пособието ще бъде представено на 23 април (сряда) от 19:00 часа в Централния дом на архитекта. Входът е свободен.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..