Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тема от Щатите:

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ
Снимка: БТА / АП

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква показания под клетва по случая. Това е признак на ескалация между изпълнителната и съдебната власт.

Става дума за Килмар Абрего Гарсия - жител на щата Мериленд, който в нарушение на съдебно решение от 2019-а бе депортиран в затвор в Ел Салвадор. Водят се съдебни битки, дори миналата седмица Върховният съд реши, че администрацията трябва да подпомогне връщането на мъжа и да осигури процес, какъвто би имало, ако мъжът не е бил неправилно изпратен в Ел Салвадор. Имаше и съдебна заповед представители на администрацията да се явят под клетва и да кажат какво се прави в изпълнение на решението на Върховния съд. Администрацията поиска на тази заповед да се постави пауза, но това бе отхвърлено. За апелативния съдебен състав това искане е "необичайно и прибързано".

В решението също бе казано "Правителството стои зад това, да има право да събира жители на тази страна в чуждестранни затвори без да има надлежен процес, който е основата на нашия конституционен ред".

Администрацията казва, че нищо не може да направи по случая, защото Абрего Гарсия вече е в чужбина и че съдебната власт няма правомощия да нарежда на президента да извършва действия в международен план. В същото време те тълкуват решението на Върховния съд като такова, което изисква единствено да се позволи на мъжа да бъде допуснат в Щатите, ако е освободен от правителството на Ел Салвадор, а не че трябва да предприемат стъпки да окуражат освобождаването му от затвора. От администрацията също твърдят, че мъжът е член на криминална група, но според защитата няма доказателства по това обвинение.

По темата се включват и законодатели-демократи като един от тях сенаторът от Мериленд Крис ван Холън пътува до Ел Салвадор в търсене на изход. Вчера стана ясно, че той се е видял с мъжа като днес се очаква повече информация за тази среща.

Иначе президентът на Ел Салвадор тази седмица гостува в Белия дом и бе категоричен, че няма как да позволи "терорист" да влезе отново в Америка. Обсъждат се и варианти Абрего Гарсия просто да бъде пуснат от затвора без да има гаранции, че ще може да се върне в САЩ. 

Изходът от този сблъсък между съдебната и изпълнителната власт се следи внимателно още повече след като Тръмп посочи, че е отворен за идеята да изпраща американски граждани в мега затвора в Ел Салвадор, ако са извършили криминални деяния с насилие. Президентът обаче не каза дали преди изпращането ще има надлежен съдебен процес. 

По тази и други теми от седмицата в САЩ чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55