Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.)
За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.
Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков.
По думите му, в България месецът беше значително по-топъл от обичайното, с температури по-близки до априлските. Най-високата измерена стойност достигна над 30 градуса в района на Павликени. В София само в рамките на 5 дни (между 15-и и 20-и март) имаше голяма температурна разлика - от +27,1 °C до -5,4 °C.
Рекордно топлият март в Европа не е изолиран случай – той е част от тенденция на затопляне, която наблюдаваме по целия свят през последните десетилетия.
"Няма съмнение, че затопляне има. През последните години тази тенденция е устойчива и дори се засилва – подчерта Петков. – Вече две години следната световна температура е над границата, определена от Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до безопасно равнище."
Според учените, на които се позовава българинът, тези промени се дължат основно на човешката дейност.
Наистина администрацията на Белия дом игнорира този проблем. Там се говори за стимулиране добива на въглища.
"Реалността обаче чука на вратата и не може да се игнорира!", добави Николай Петков.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..