Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година.
В рамките на събитието бяха представени основните изводи и тенденции, идентифицирани в различни области - от независимостта на съдебната власт и условията в психиатричните институции, през климатичната криза, до актуалните предизвикателства през защитата на правата ни в цифрова среда.
Повече за правата на човека в България и в каква посока вървят те, разказа пред Радио София адвокат Адела Качаунова, съпредседател на Български хелзинкски комитет и директор на Правната програма на организацията.
Тя изрази съжаление, че данните са негативни в много сфери. По думите й, наблюдава се влошаване, не просто липса на напредък в много области. Влошаване на постигнатото досега.
В кои области наблюдаваме това?
“Да започнем от съдебната власт - 2024 година ще остане година на разочарованията, на нещата, които трябваше да се случат, но не се случиха, после преминаваме към правата на ЛГБТ хората, за които се случи абсолютно влошаване с измененията в Закона за предучилищното и училищното образование. Тези изменения влошиха свободата на изразяване на първо място и едва след това засягат хората със сексуална ориентация към собствения им пол. Това е една мащабна промяна, която засяга широк кръг лица“, посочи адв. Качаунова и допълни:
"Учители се опасяват от собствените си изказвания пред ученици и от собствените си действия“.
Адв. Качаунова разкри, че постоянно влошаване има и в сферата на психичното здраве при хората настанени в психиатрични институции. Хората там са в много лоши материални условия, при липса на правилна медицинска помощ.
"През изминалата година Българският хелзинкски комитет проведе много наблюдения на място. За първи път след повече от десет години, получихме достъп до психиатричните институции и успяхме да видим от първа ръка, какво се случва там - и то не е добро. Има нужда от промяна и от значително подобрение в държавната политика“, изтъкна тя.
Друг аспект, на който експертите обръщат внимание, са климатичните права. По тези въпроси са поканени да вземат отношение външни участници.
"Там липсата на напредък е на европейско ниво, но България съвсем не изостава в този аспект, тъй като това дори не е съвсем разпозната тема в страната ни. Когато наблюдаваме политиците, не можем да посочим нито един от тях, който да акцентира своята дейност върху климатичните права, нещо, което засяга цялото човечество, а не просто определени групи“, поясни тя.
Заради съвремието ни, когато всеки от нас е зает с дигиталните технологии и социални мрежи, обръщаме внимание и на дигиталните права, считаме, че и тук има още какво да се подобри в българската държава.
На какви вътрешни механизми се дължи това влошаване и можем ли да посочим защо се случва, когато имаме пълен достъп на информация и множество организации, които се борят за правата на човека, и би трябвало човешките права да са на първо място?
Живеем наистина в ерата на информацията, но това сякаш работи в наш ущърб, каза още адв. Адела Качаунова.
Тя поясни, че тенденциите са такива не само в България.
"Ние следваме световни и европейски тенденции. Но въпреки това у нас влошаването е по-сериозно и може би до голяма степен това се дължи на политическата нестабилност в страната", отбеляза адв. Адела Качаунова.
Какво още сподели експертът пред Радио София, чуйте в разговора на Мария Илиева в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..