Иван Шопов и Ася Пинчева от формацията “Тригайда“ бяха гости в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за своя нов албум наречен “Полет“.
Ася Пинчева е завършила "Народно пеене“ и работи в тази сфера от 15 години. От няколко години участва в проекти с по-модерно звучене на фолклора. Споделя, че много е мечтала това да й се случи.
“Явно съм го искала силно, за да ми се сбъдне. И много се радвам, че в момента работя с такива колеги - освен от “Тригайда“ и от други проекти и виждам, че това е пътят и бъдещето на фолклора“, каза тя.
Премиерата на албума им “Полет“ ще бъде на 24 април, но Иван Шопов уточни, че албумът и събитието са различни, защото няма да могат да поканят всички гост-музиканти, които участват в албума, тъй като са около десет човека от целия свят.
“За да звучим по този интересен и красив начин, участват музиканти от различни места“, уточни той.
“Процесът на събирането ни беше дълъг, в продължение на две-три години и за да се формообразува имахме много варианти, двадесетина демо версии, от които започнахме да работим. Някои неща се появиха в последния момент, сменяхме текстове и стилове, някои парчета от едно звучене, станаха съвсем друго“, разказа Иван Шопов.
Албумът "Полет“ е стилово многообразен.
“Добавяме още нишки към нашата черга“, каза илюстративно Ася Пинчева.
За горещото музикално пиршество, което ще се случи на 24 април, самите Ася и Иван раздаваха флайери, с които канеха публиката.
Музикантът Георги Маринов-Хорхе се присъедини към разговора с включване по телефона. Той разказа за емоциите покрай предстоящия концерт и представи инструментите, на които самият той свири - каба гайда и диджериду.
Диджеридуто е австралийски инструмент, един от най-древните в света, аборигентски духов инструмент, обясни той. И обеща, че на концерта, ще свири и на двата инструмента. Музикантът добави още щрихи за творческия процес в “Тригайда“, разказвайки историята на парчето “Полет“ от едноименния албум. Той съдържа десет композиции и един bonus track, който ще присъства в дигиталните платформи, но публиката ще може да го чуе и на концерта утре, 24 април.
“Концертът ще бъде аудио-визуално преживяване, към него ще има и видеостена. Преди нас на сцената ще излязат Боян Ангелов и Мария Ангелова, и техни съмишленици, които ще направят страхотен концерт, комбинирайки фолклор и електронна музика“, разкри още Иван Шопов.
Чуйте целия разговор на Яна и Роман в звуковия файл.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..