В 81 фотографии той е заснел осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене една от най-тежките присъди – доживотен затвор без право на помилване. Изложбата включва и видео, и аудио инсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии.
Актьорът и фотограф Владимир Карамазов споделя някои от личните истории на тези хора, показва моменти от ежедневието им като успява да пренесе зрителите в атмосферата на едно различно човешко съществуване.
Пред Радио София Владимир Карамазов разкри, че актьорската професия много му е помогнала в идеята и интереса към темата.
"Когато влязох в Академията, едно от нещата, на които ни учат там, е да наблюдаваме и да си отправяме вниманието към хора, които са интересни личности, които имат история и които са рошавите гарги на нашето общество. Да ги наблюдаваме и след това да се опитваме да ги пресъздаваме в ролите си. Това продължи дълго време и като си малък, съзнанието ти започва да работи натам. Винаги съм искал да видя какво е в един затвор, какво се случва там, какви са хората вътре, как говорят, как гледат“, казва актьорът.
Признава, че когато започва да снима през 2019 г., си дава време да напредне във фотографията. Когато това се случва, знае, че именно животът на хората в затвора ще бъде първият голям проект, който ще реализира.
"Зло има и винаги ще има, така е създаден светът. Въпросът е, че в последно време ние станахме доста нетолерантни към всичко. Прекалено лесно осъждаме, прекалено лесно взимаме страна, всичко стана прекалено елементарно. Този проект не беше замислен да се показва на публиката. Тръгнах да го правя за себе си и за лишените от свобода хора. Идеята беше аз да ги заснема и след това да им покажа възможно най-добрата страна от тях самите. Да се погледнат за първи път по един различен начин – на добри хора, защото във всеки един от нас има добро и лошо, във тях – също“, споделя Владимир Карамазов.
Изборът на заглавие на изложбата "На тяхно място" идва спонтанно, тъй като в нея има много теми, над които човек да се замисли.
"Хората, които осъждат толкова лесно не се замислят, че всеки един от нас може да бъде на тяхно място, всеки може да се озове в затвора. В затвора в Белене има около 320 човека, аз знам историите на 200 от тях. Това е една изключително голяма палитра от истории, различни една от друга. Когато аз опознах тези истории си казах – благодаря на живота“, посочи актьорът и фотограф.
Проектът продължава една година, в която Карамазов всеки месец, в рамките на около седмица, всеки ден – от сутрин до вечер, е в затвора. Признава, че целта му не е била просто да фотографира хората там, а да навлезе дълбоко в душите им.
"Там някъде, в тези истории, аз започнах да разбирам колко е крехко едно детство и какви неща биха могли да се случат в едно детство и след това те да предопределят фаталния изход за този човек – да извърши голямо престъпление", разкри той.
Освен изложбата, Владимир Карамазов планира и съпътстваща програма, в центъра на която са образователни програми и ателиета. В тях ще вземат участие социолози, педагози, журналисти, експерти от Министерството на правосъдието и изкуствоведи от Националната галерия, както и самият актьор-фотограф. Основната тема на тези събития ще бъде превенцията на рисковете от насилие в учебните заведения и обществената среда.
Изложбата "На тяхно място" може да бъде видяна до 1 юни 2025 г., в Националната галерия "Двореца".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..