Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 28 април, понеделник

Възпоменателен знак в памет на Вера Ганчева ще бъде открит пред дома ѝ

Бисера Йосифова от фонд "13 века България" пред Радио София

vera_ganceva
Снимка: личен архив

Възпоменателен знак в памет на проф. Вера Ганчева ще бъде открит на 28.април, пред дома на изтъкнатата наша преводачка и университетски преподавател, на столичната ул. "Оборище" 1.

Проф. Вера Ганчева е литературен изследовател, критик, есеист, преводач, университетски преподавател, издател и дарител на фонда. С поставянето на паметна плоча пред дома ѝ НДФ “13 века България“ не само отбелязва 82 години от рождението на интелектуалката, за която културата на България бе мисията на живота, но и отдава заслужена почит към личността ѝ, отбелязват от фонда.

  • Тя е автор на шест книги с есеистика и литературна критика. В продължение на повече от четири десетилетия издава, превежда и интерпретира жалонни произведения на норвежката литература, включително творби на Хенрик Ибсен, Кнут Хамсун, Сигрид Унсет, Аксел Сандемусе, Таряй Весос, Юхан Борген, Ролф Якобсен, Огуст Стриндберг, Улаф Х. Хауге, Астрид Линдгрен, Артур Лундквист, Тумас Транстрьомер, ЛаршГюстафсон, П. У. Енквист.
    Неин е първият превод на „Пипи Дългото чорапче" през 1968 ги самата Астрид Линдгрен е била впечатлена от първото българско издание на своята книга.

Бисера Йосифова -  изпълнителен директор на Национален дарителски фонд "13 века България", разказа повече в предаването “Радиокафе“.

Тя уточни, че идеята се заражда по време на предходното ръководство на НДФ “13 века България“, по простата причина, че проф. Вера Ганчева е един от най-големите дарители на фонда.

“Ще започна с обяснението защо чак сега, пет години след кончината ѝ става това. Не успяхме да почетем и нейната 80-годишнина през 2023 година. Този възпоменателен знак е най-малкото, което може да се направи от хората, които все още мислят за културата и имат памет.

Тук не става въпрос за пари. Много отдавна, преди повече от  5 години се започна тази офанзива от наша страна - всичко е платено от Фонда и проекта на паметната плоча, която ще бъде сложена и открита на 28 април, понеделник, но чисто административно, много бавно текат нещата в Общинския съвет на Столичната община“, отбеляза Бисера Йосифова.

Тя подчерта приноса на Вера Ганчева за навлизането на скандинавската литература у нас, в преводите ѝ от нейната ранна младост.

“Както и с превода на "Пипи дългото чорапче“ и "Братята с лъвски сърца" на Линдгрен, тя даде на българските деца и на техните родители достъп до тази литература - колкото детска, толкова и не само, връщайки към детството родителите, даде възможност към този изключителен литературен свят на детството, по своему скандинавски, самата тя поразена от злочеста съдба бе изгубила възможността, бе изгубила своето дете“, каза още Йосифова.

На церемонията по откриването на паметния знак са поканени широк диапазон културни деятели, представители на катедра “Скандинавистика“ към Софийския университет “Св. Климент Охридски“, от Съюза на преводачите, столичният кмет Васил Терзиев, представители на Министерството на културата и други.

Още за личността и приноса на проф. Вера Ганчева за българката литература и култура чуйте в  разговора на Гергана Пейкова.

  • Вера Ганчева (23 февруари 1943 - 10 юни 2020) е родена в София, в семейството на културния и политически деятел Лалю Ганчев, дългогодишен посланик на България в Швеция, и журналистката Надя Ганчева - създателка на списание „Лада“. Според последната ѝ воля апартаментът ѝ става собственост на Кралската шведска академия на науките, която отказва да го получи. Съгласно волята на Вера Ганчева жестът ѝ е пренасочен към Националния дарителски фонд „13 века България“.
    През 1965 г. Вера Ганчева завършва „Славянска филология" в СУ „Св. Климент Охридски", а през 1968 г. – „История на скандинавските литератури“ в Стокхолмския университет. От 1966 до 1976 г. тя работи в БТА, където последователно е репортер в „Международна информация", редактор, заместник-главен редактор и главен редактор на седмичното списание за литература, изкуство и култура ЛИК.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35