"Нараства усещането за социален безпорядък и отчуждение. Училището е призвано освен да обучава и да възпитава. Всяка система има за цел да направи децата можещи и добри хора. Тази цел е задължителна, а не избираема. Има го и като цел в Закона за училищното и предучилищното образование.
Първият начин е да подчертаем възпитателния елемент във всеки един час. Факт е, че възпитателната функция е срамежлива. Вторият начин да направим това е като имаме час за възпитание в добро", заяви министърът на образованието Красимир Вълчев.
Той подчерта, че българското образование е светско и ще остане такова, както е и във всички страни, в които се учи религия. "Същевременно трябва да дадем знания на децата за тяхното минало и за доброто и злото. Предлагаме да има предмет за добро в учебната програма. Това ще бъде недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход", каза още министърът на образованието и увери, че до 8 май МОН ще публикува концепцията за алтернативната програма.
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отбеляза, че Българската православна църква е институцията с най-високо доверие в българското общество.
"Няма друга институция, която повече от православната църква да цени човешката личност. (...) Добродетелите, които са традиционни български добродетели, са всъщност основни християнски добродетели. Време е българското образование да върне вероизповеданието като централна част от учебната програма", каза патриархът и благодари на българското правителство за добрата воля да включи в програмата изучаването на добродетели и религии.
"Предметът православие се преподава като задължителен в съседните нам православни страни и резултатите са налице. Предметът няма за цел индоктринация, а да съдейства за изграждането на хора като грижовно и отговорни граждани", каза още патриарх Даниил.
"Нашето мнение е, че религията трябва да влезе в програмата, за да бъде обяснено на разбираем език на младото поколение, че религията не иска да сме агресивни, а обичта към човека трябва да основополагаща“, отбеляза главният мюфтия Мустафа Хаджи, като обърна внимание и на това, че е важно и да възпитаме хора, които могат да преподават. Ако не могат рискуваме да нанесат повече вреда, отколкото полза“, каза още той.
Социологът Първан Симеонов от агенция "Мяра" посочи, че ако преди месец при сондаж на мнението над 60% са били против, сега като че ли ножицата се затваря и има преобладаващо неодобрение да се изучава ислям в училище.
По думите му на този етап обществото е готово да приеме "среден вариант". "Ако става дума за възпитание - ще бъде разбрано. Ако става дума за индоктриниране - няма", каза Симеонов.
Академик Николай Денков отбеляза, че въвеждането на религия в училищата може да доведе до разделение между хората в смесените райони.
Той Обърна внимание на подготовката на преподавателите и кратките срокове, в които това да се случи.
Георги Богданов от Национална мрежа за децата връчи на министъра на образованието Красимир Вълчев над 120 въпроса от родители, учители и други заинтересовани страни с очакване за отговор.
“Не разбираме какво правим в момента, защо се налага да дискутираме какво ще бъде, като не знаем какво е то”, каза Георги Богданов. По думите му у нас имаме 50% функционално неграмотни деца. Какво правим с тях при положение, че са претъпкани с учебен материал, попита още той и отчете, че децата в момента имат възможност на свободно избираемо религиозно образование и резултатите са много добри.
“Казвате етика и добродетели – тогава защо е необходима религията?”, попита Георги Богданов и призова да бъдем внимателни с думата добродетели и какво точно се съдържа в нея, както и че децата ни имат огромна нужда от нас възрастните и ние не им я даваме.
Ирина Манушева, майка, литературен преводач и философ, изрази безпокойството си от въвеждането на предмет, свързан с религията и многото неизвестни на този етап. Какво ще съдържа предмета, кой ще пише програмите, кой ще го преподава са въпросите, адресирани до министъра преди месец и все още няма отговор, отбеляза още тя.
Учителят Румяна Коларова подчерта, че не мисли, че има срив на ценности и подчерта, че ценностите са европейски и общочовешки и призова дискусията да бъде конструктивна, като отбеляза, че религия и наука не се сливат.
Чуйте целия репортаж на Катя Василева в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..