Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Пенков от Българска филателна академия:

Най-голямата вреда на филателията са нанесли самите филателисти

1 май е Ден на българската пощенска марка

Пощенски марки, посветени на живота и делото на Чарлз Дарвин, по повод 200-годишнината от рождението му (Лондон, Великобритания, 2009 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава.

Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия действащата руска армия. Сантимите изобразявали изправен лъв с корона като символ на храбростта и борбите на българския народ за освобождение.

“За филателистите празникът е през цялата година, тъй като филателната работа никога не свършва. Ние се трудим постоянно, за да можем да попълним нашите колекции и сбирки”, казва Константин Пенков от Българска филателна академия.

Той разказа, че любовта към марките идва от дядо му, който е бил филателист. Той е работил на гарата и по време на бомбардировките на София, явно е имало разпръснати марки, защото дядото ги събира в кутия и така започва страстта по колекционирането на марките.Пощенски марки

Първоначално той започва само да събира марки, след което се записва в кръжок, където се научава да групира марките в колекции, с които да участва в изложби първо в страната, а след това и в чужбина.

“Това са години наред. Пътят е дълъг, тъй като в годината има две-три изложби. Доста стриктно е самото оценяване, има си правила и жури на всяка една изложба и всеки път има забележки, които на следващата изложба трябва да бъдат изчистени”, обяснява той.

Някои от марките, които са много редки и стари, си имат история, която се проследява години назад, заедно с нейните собственици. Стойността на тези марки носи, освен всичко друго, и престиж.

“Най-голямата вреда на филателията са нанесли самите филателисти. Те са изрязвали, мили пощенските марки и по този начин са увредени от самите филателисти”, допълва той.

В момента има голям интерес към не много популярните в миналото гербови или фондови марки, които са използвани за документи или както е при фондовите марки - от Светия Синод. 

“Спрямо днешното време и днешната среда, пощенските марки и колекционирането им се явява едно от най-евтините занимания, тъй като интерес има, но има и пощенски марки. Като цяло марките не вървят с цената на хранителните продукти, както сме свидетели на сериозни повишения, а и стоят на едни базисни цени”, допълва Константин Пенков. 

Чуйте повече в разговора на Петя Калнакова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11