Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Атанасов, КНСБ: У нас трудовите злополуки са малко, защото се прикриват

| Интервю
Огнян Атанасов
Снимка: knsb-bg.org

България е сред първите страни в ЕС по брой на смъртни случаи по време на работа, а сред последните по брой на трудови злополуки, съобщи пред БНР-Радио София Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ, член на консултативния съвет по безопасност и здраве при работа към Европейската комисия.

Той обясни статистиката с това, че за разлика от трудовите, смъртните не могат да се прикрият.

"Не 3 хиляди, поне 30 хиляди са трудовите злополуки, но се прикриват – каза той. – Сред първите по чести злополуки са секторите строителство, сухопътен транспорт, търговия и други. Обезщетенията са ниски, за да се получи по-добро трябва да има съдебно решение."

По думите на синдикалния активист, вече съществуват много канали за подаване на сигнали – чатбот, мобилно приложение, "дори от граждани, които не са наши членове". Прави се всичко възможно работниците да бъдат защитени при подаване на сигнал. Работодатели, които пречат за дейността на синдикалните организации, вече могат да бъдат съдени.

Българското законодателство по отношение на осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е добро, но и контролът също е много важен.

Независимо колко са проверките, с установяване на нарушения няма да се решат проблемите. Глобите не могат да спрат работодателите, ако те нямат желание за спазване на трудовото законодателство.

По данни на профсъюза, най-често нарушенията са свързани с: натоварване извън длъжностната характеристиката, работа без трудов договор, закъснения на заплатите, прикриване на извънредния труд, неспазване разписанието за почивки и отпуски, отклонения от колективните трудови договори, недостатъчно медицински прегледи, некомфортна температура, качество на въздуха, шум, натиск върху синдикални лидери.

"Вече 80% от предприятията използват изкуствен интелект за наблюдение на работещите. Хората се притесняват за работните места. Настояваме за регулации, да има възможност да се отменят решения, свързани с ИИ. За съжаление в КТД още трудно се виждат подобни текстове", допълни Атанасов.

С него разговаряха Невена Николова и Данаил Конов.

В международния ден на труда

  • Финансистка е искала да стане балерина, виолист е мечтал да бъде готвач, психоложка – е мислела да работи като актриса, мечтата за художник не се е осъществила за практикуващ продавач – такива хора може да се съберат само в анкета. За Радио София я записа Надежда Герова. Сред хората, които репортерът срещна, само бизнесмен и архитект се похвалиха, че са в момента упражняват мечтаната професия. Повече единодушие в отговорите пролича на въпроса коя е най-хубавата професия. Чуйте:
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.05.25: Настъплението на тротинетките, червената зона и къде са комедиите в българското кино

Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..

публикувано на 01.05.25 в 18:25

В Музея на София ученици ще проведат форум "Добродетели на духа и волята"

Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София).  На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..

публикувано на 01.05.25 в 16:50

Златният кадрови резерв за бизнеса все повече е в крак с времето

По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..

публикувано на 01.05.25 в 16:47

В духа на 1 май - музиканти от ОКИ "Надежда" чистят и боядисват

Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..

публикувано на 01.05.25 в 14:17

Временно променят движението в части на ул. "Опълченска"

Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..

публикувано на 01.05.25 в 14:15

За 99-и път се отбелязва възстановката на Априлското въстание в Копривщица

Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..

публикувано на 01.05.25 в 13:32
Пощенски марки, посветени на живота и делото на Чарлз Дарвин, по повод 200-годишнината от рождението му (Лондон, Великобритания, 2009 г.)

Най-голямата вреда на филателията са нанесли самите филателисти

1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия..

публикувано на 01.05.25 в 13:09