Гост в предаването “Добър вечер, София“ беше Доън Сонг - скромен и талантлив млад мъж, роден в далечната Южна Корея - танцьор, хореограф и преподавател по хип-хоп и К-pop.
Той е Защо и как е направил своя избор, разказа самият Доън Сонг. , сред които Германия, Франция, САЩ, Португалия, Турция и др., но избира да живее в България, след като напуска Южна Корея.
"За първи път дойдох тук миналата година през март, като доброволец. Членувам в неправителствена организация, която е в помощ на младите хора в Южна Корея и България. Организацията има за цел културен обмен. Направихме няколко големи събития в София, работихме в продължение на година, колкото е продължителността на доброволческата програма", разказа Доън Сонг.
През тази една година е успял да посети и други държави...
"...Но когато отново се върнах в България си казах - О, това е вече толкова познато за мен, а като добавим и всички красиви гледки, които има тук. Спокойствието и нагласата на хората, освен това и нрава на младите хора. Аз работя с много млади доброволци от България. Всичко това ме кара да чувствам страната ви като своя родина, дори повече отколкото Корея", обясни кореецът.
В края на доброволческата програма, Доън Сонг е трябвало да вземе решение - дали да се завърне в Южна Корея или да продължи да живее в България.
"Реших да живея тук, защото в Корея нямаше как да се чувствам по-щастлив, отколкото съм тук, в тази страна. След това започнах и своята танцова кариера", посочи Доуън Сунг и допълни: "Вече го реших в съзнанието си - ще живея тук, до край на живота си"
Много му харесва природата на България и спокойния нрав на българите.
Той е доста популярен сред българската K-Pop общност, освен това е брилянтен танцьор. Ясно е, че зад тези умения се крие усърден труд.
"Когато бях дете, обичах да танцувам, но нищо професионално - ходих на училище, танцувах в свободното си време и нищо повече. Когато навърших осемнадесет, в гимназията за първи път имах възможност да танцувам на някакво събитие, дори не си спомням какво беше то, но бях на сцената. Беше много вълнуващо, всички ръкопляскаха, викаха и усещах, че това ме кара да се чувствам много специален", спомни си Сонг.
След 18-ата си година започва да танцува с приятелите си, просто за хоби. Но не танцува K-Pop поради това, че в Южна Корея този танц е заклеймен.
"Затова по онова време танцувах хип-хоп, правех хореографии - самостоятелни, както и такива с приятелите ми. Дори имахме участия, понякога на големи сцени с публика от по три хиляди души", продължава разказа си Сонг.
Когато започва да преподава танци в България, разбира че много млади хора, харесват K-Pop и корейската култура като цяло.
"Оттогава имам идеята за създаване на специално танцувално студио за K-Pop обществото тук, в София. Естествено, не искам да ограничавам цялото общество в едно студио, но все пак съм кореец, искам нашето си място", сподели той.
Благодарен е за своята работа като преподавател.
"Не беше лесно. В началото нямах приятели тук. Не знаех как да започна и затова стартирах с клипчета - снимах танци и просто ги качвах. Това ме караше да се чувствам свободен. Правя го и до ден днешен."
В социалните мрежи на Радио София може да видите водещият Крис Илиев и Доън Сонг във вихъра на танца.
Съкровената мечта младият кореец е свързана с младите хора на България.
В какво се изразява тя - чуйте в разговора на Крис Илиев в звуковия файл.
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..
Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..
Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.