Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Снимка: Музей за съвременно изкуство
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство.

“Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек, който проследява процесите, беше и причината да я поканя да направи изложба в пространството на Музея за съвременно изкуство. Тази покана се състоя преди повече от година и първото предложение, което дойде от нея и на мен ми се стори много подходящо е тя да организира събитието около храната”, казва Надежда Джакова, изкуствовед и директор на Национална галерия/ Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство.Надежда Джакова
Тя отбеляза, че храната е присъствала в изкуствоведските изследвания на Илина Коралова още докато е била студентка. “Храната присъства и в интерпретациите на много съвременни артисти. Именно такъв съвременен поглед върху храната, като елемент като част от обществото, изкуството и политиката дори, присъства в тези произведения към които тя се насочва в своето изследване”.

Илина Коралова от години работи и живее в Лайпциг, Германия. Много добре познава и българската, и германската и австрийската сцена. В изложбата е включила осем художници, които са именно от тези три страни.

Авторите, на които тя се спира, са художници, с които е работила. Предполагам, че е избрала и нови имена. Тя от години работи със Слав Недев, художник, който е в България, но останалите са българи, които живеят в чужбина като Антон Стоянов, който от години живее и работи в Берлин. В изложбата са включени и чуждестранни артисти като Барбара Хоуп. Има и австрийски художници, както и от Германия.

“Моето усещане като изложба е, че носи естетическа наслада. Още докато я разглежда зрителят вижда едни естетически изображения, много добри творби на изкуството. Самата тема, в своята актуалност, не може да подмине теми, свързани с емигрантството”, допълва Надежда Джанкова.   

Изложбата ще бъде и част от Европейската нощ на музеите и галериите тази година - на 17 май. Публиката може да я види и в Националния музей до 22 юни. Предвидени са и образователни ателиета като част от изложбата.   

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02