Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Тачев от Сдружение “Българска история”:

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост
Снимка: архив
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.  

“Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е нещо, което се проявява при изключителни обстоятелства и за мен това е Ден на радост и гордост, че съм българин”, казва Стоян Тачев, част от Сдружение “Българска история” и автор на много исторически книги, които са на военна тематика. 

“Още с възстановяването на българската държавност следствие на Руско-турската война от 1877-78 г. и последвалите договорки с Великите сили е образувана модерната българска държава.

За съжаление нашият народ е разпръснат в пет държавни образувания - Княжество България, Източна Румелия, част от българския народ попада отново под властта на султана, част попада в днешните Румъния и Сърбия. 

Още от тогава мечтата за обединение на всички българи в една държава взривява всички български сърца и това е нещо, което българската държава целенасочено е култивирала в българите.

 Стоян Тачев от много години се занимава с изследване на българските войни за национално освобождение и обединение - това са Сръбско - българската, Балканските и Първата световна война.

“За мен това е периодът, в който най-ясно е изразен българският национален дух”, казва той.Според него, страната ни не успява да произведе прозорлива класа от политици, които да постъпят мъдро и да извлекат възможно най-добрите дивиденти от геополитическата ситуация, но това не омаловажава подвига на хилядите мъже.

Той припомни и, че по време на първата световна война броят на мобилизираните достига около 900 хил. мъже, а редица български младежи са били доброволци.

Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" остават само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..

публикувано на 09.07.25 в 17:01
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13

С редица събития честваме годишнината от рождението на Иван Вазов

От Националния литературен музей са подготвили различни инициативи, свързани с отбелязването на 175-тия юбилей от рождението на Иван Вазов. Народният театър отбелязва 175 години от рождението на Иван Вазов В деня, когато Патриархът на българската литература е роден, ще се проведе награждаването в Националния детско-юношески конкурс за..

публикувано на 09.07.25 в 12:09