Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Зорница Спасова - главен асистент в НЦОЗА:

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. 
“Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването.
Например, ако говорим за горещите вълни, нормите са взети спрямо мъж в разцвета на силите си - 35-годишен, в добра физическа форма, без заболявания, без излишни килограми.
Докато прагът на чувствителност при децата, при възрастните и при жените, защото те са по-чувствителни към високите температури по принцип, и особено при бременните жени, този праг може да е по-нисък. 
Затова, когато имаме жълт код и си мислим, че това не е опасно, за уязвимите групи, това може да се окажат опасни температури, обяснява специалистът.
Според д-р Зорница Спасова, е възможно по-високите температури да доведат до ускорено репродуктивно стареене при жените. “Установено е, че при гореща вълна, се наблюдават по-малко антрални фоликули (антралните фоликули произвеждат по-високи нива на антимюлеров хормон (AMH), който е показател за фертилността на жените- бел. ред.), което може да доведе до по-бързо изчерпване на яйчниковия резерв”.
Оказва се, че и мъжете са уязвими, защото при тях високите температури оказват влияние върху качеството на сперматозоидите, а при много горещите вълни качеството може да се влоши до 4-5 пъти.
Горещите вълни могат да се окажат някакъв своеобразен демографски фактор от гледна точка на това, че не само много хора загиват заради метеорологичните опасности, но и много деца може да не се родят заради тези метеорологични опасности. 
“При вече настъпила бременност, пак при горещо време има много по-висок риск от спонтанен аборт, преждевременно раждане и мъртво раждане, което е малко известно. В Индия са правени такива проучвания - жени, които работят в гореща среда и такива, които работят при нормални температури, при тях е установено, че е два пъти по-голям риска съответно за спонтанен аборт, мъртво родено или недоносено бебе”, обяснява тя.
За страната ни трудно могат да се намерят някакви проучвания. Особено за бременните жени, но тъй като сме в регион уязвим на високи температури, миналата година излезе доклад на Института по обществено хранене в Барселона, че страната ни е на второ място по смъртност при горещи вълни, следва и, че българските жени са по-уязвими към горещи вълни и трябва да внимават особено, когато са на прага на сезона. Май е сред месеците, когато вече са възможни горещите вълни в България. Този сезон продължава от май до септември включително, а най-опасна винаги е първата гореща вълна.
Какви превантивни мерки да вземат хората, за да се предпазят от горещите вълни - чуйте в разговора на Мария Илиева в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56

"APT." - трансатлантическият хит на полугодието в "Мюзик Пойнт"

Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT."  и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието,  радвали се на успех в еърплей чартове..

публикувано на 30.06.25 в 14:40

Изложбата "Къщите и хората" представя традиционните селски къщи и техните истории

Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..

публикувано на 30.06.25 в 13:55

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..

публикувано на 30.06.25 в 13:18