Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата.
Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и основател на приложната академия за образование "Синдео". И допълни:
"Изкуственият интелект (ИИ) е като другите модерни технологии. Той няма да вземе работата на учителите, а може да им помага в образователния процес. И в този случай тези, които използват технологиите, се справят по-добре от тези, които се страхуват или нямат желание и интерес".
Според него, ИИ може да помага на учителите в подготовката на уроците, включително да подскаже идеи за по-нестандартно представяне на учебния материал, или най-малкото за планиране на дейностите през срока и годината.
Ангел Георгиев пръв е организирал и провел безплатно обучение за използване на ИИ, на което са се записали 8 хиляди учители – явно "поне една десета от учителите в България имат интерес" към технологията.
Сред рисковете Георгиев отбеляза сляпото доверяване на учителите към ИИ, често пъти ще се налага адаптиране на предложеното, защото то ще е в резултат на световни, а не само български практики.
Много повече са рисковете при използването на ИИ от учениците, смята Ангел Георгиев. Той изтъкна, че този технологичен инструмент генерира текст, който може да е полезен в дадена насока, но трябва да се проверява, помага ни да си съставим собствено мнение. Но все пак най-важните аспекти при използването му, особено от ученици, са свързани с етиката, достъпността му (да се позволи да се използва дори в часовете), както и отговорността.
Колкото до критичното мислене, то може да се прилага и развива в съставянето на правилни въпроси към ИИ.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Заради ремонт на участък от релсов път се налага промяна на маршрутите на трамвайни линии № 20, 21 и 22 , съобщават в Столичната община. От 4:30 часа на 9 май 2025 г. (петък) до 24:00 часа на 11 май 2025 г. (неделя) се въвежда временна организация на движението на обществения транспорт, както следва: Трамвайна линия № 20 ще се движи от..
От 8 до 27 май галерия "Bobbina" се превръща в пространство за изгубената връзка между човека и природата, чрез иновативната изложба "Експонати". Проектът е първо издание на новата творческа платформа на Българската фондация "Биоразнообразие", като събира седем съвременни артисти, чиито произведения ни канят да преосмислим нашето място в сложната..
Американската звезда Coco Jones грабна симпатиите на феновете със своя прочит на съвременното арендби звучене. В края на април тя издаде Why Not More? като лайтмотивът на албума са различните измерения на арендби музиката. Траковете са следствие на експерименти на родената в Южна Каролина звезда, които демонстрират, че този стил може да е..
Благотворителен концерт, който събира средства за младите таланти на България, ще се състои на 9.05.25 от 19.00 часа в Аулата на СУ "Св.Климент Охридски". Събраните средства ще бъдат дарени на Фондация "Енчо Керязов". Концертът ще включва изпълнения на иметини класически музиканти, които ще събират средства за младите таланти на България...
Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени. “Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси..
Международното триенале на сценичния плакат обяви конкурс за туристически плакат на България в партньорство с Министерството на туризма, Съюза на българските художници, Националната художествена академия и БТА. Целта е създаването на плакат, който в концентриран вид разкрива красотата на България и нейния положителен образ като примамлива..
Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София , който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..