Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът "Човекът, който не можеше повече да мълчи" - за силата да се изправиш и за мълчанието

Периодично е добре да си напомняме колко безкомпромисно и откровено може да бъде късометражното кино, особено в смутни времена, когато пред обществото ни назряват въпроси и предизвикателства, които със сигурност вещаят промени.

“Тъй като от нас зависи в каква посока ще бъдат тези промени, поставяме тази блок-програма в отговор на актуалните процеси както в световен план, така и в нашето общество”, пишат от “Кинематограф”.

По тази причина са внимателно подбрани 5 филма на големи световни имена от България, Косово, Хърватска, Украйна, Норвегия и Канада във взривоопасно провокативна комбинация.

В центъра на тази програма е филмът "Човекът, който не можеше повече да мълчи" - ко-продукция между Хърватска и България на режисьора Небойша Слиепчевич - може би едно от най-обсъжданите късометражни заглавия в целия свят към момента.

Спечелил наградата "Златна палма" в Кан и номиниран за Оскар, филмът трогна целия свят, превръщайки се в тотален фаворит на най-големите световни кинофестивали, сред които Клермон-Феран, Торонто, Хонг Конг, Мелбърн, Талин, Вилнюс и др. Носител е още на френската награда César и Европейската награда за най-добър  късометражен филм.

“Говорим за филм, който буквално завладява световната сцена. Този филм ни пренася в зимата на 1993 г. по време на войната в Босна и Херцеговина, където паравоенни спират един влак и започват избирателно да свалят хора от него”, казва Юлиан Спасов - основател на “Кинематограф”

По думите му този филм се усеща като част от един епизод от нещо по-голямо. Филмът е много стегнат в рамките на една конкретна ситуация, в която един човек от всички 500 души се изправя и пита Кои сте вие и защо правите всичко това. 

“Това е един филм за войната, който ние започваме да наблюдаваме по един нов начин, но войната от 90-те е все още жива в паметта на много хора и тя като че ли е една рана, която не е затворена, защото нещата, които там са се случили и етническото прочистване, което се е случило там тогава, тези неща все още тлеят”, казва той.

Затова, тези, които не умеят да мълчат, си плащат за това. Този филм е точно за силата да се изправиш, но също и за мълчанието.

Филмът поставя въпросът човека срещу всички като колектив, човекът срещу системата. Това са теми, които си мислехме, че през ХХ век сме преодолели, но филмът показва колко актуални могат да бъдат тези неща и днес.      

Филмът е копродукция на Словения, Франция и България. Прожекция на филма и срещата с продуцентът Катя Тричкова ще бъде в зала 6 на Cine Grand София. Събитието е част от проекта "Киноклуб София" и се осъществява с подкрепата на Столичната община.

Повече за филма чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00