Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Славова, ИПИ:

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

| Анализ
Снимка: БГНЕС

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението.

Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на жилище, автомобил, дрехи и дори обувки.

Основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът, дори пола (жените по-често са под линията на бедност), подчерта пред БНР-Радио София старши икономистът Зорница Славова от Института за пазарна икономика, анализирайки данните.

По думите ѝ, колкото по-високо е образованието, толкова по-малка е разликата в доходите между половете. В големите градове на страната безработицата е на дъното, а заетостта е в своя пик. Проблемите на пазара на труда там са в липсата на умения и квалификация, за да може човек да е конкурентоспособен.

Статистиката отчита и сезонни работници от трети страни, но не и тези, които не искат да работят.

Цифрите говорят:

  • Около 46% от домакинствата – или близо 3 млн. души – не могат да посрещнат неочаквани финансови разходи като неотложен ремонт на жилището или колата, внезапно заболяване, подмяна на пералня или хладилник. Над 41% не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, над 39% – подмяна на стари мебели, а 19% – поддържане на нормална температура в жилището си.
  • Най-голяма част от децата - 23%, са лишени от почивка извън дома, 21% нямат екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.), а 19% не могат да участват в редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент и други.
  • Близо 7% от децата нямат подходящо място за учене и писане на домашни, а 14% нямат подходящи за възрастта книги (без учебници и учебни помагала).

За съжаление у нас 70% от средствата се насочват към субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. В другите страни от Европейския съюз съотношението е обратно – там повече се залага на (пре)квалификация дори консултация за намиране на работа.

"Най-голямата програма е за обучение на половин милион души по Националния план за възстановяване и устойчивост, но нещата там буксуват и не се знае докъде е стигнала", допълни Славова.

За последните 10 години се наблюдава подобрение, като цяло всички стават по-богати, подоходното неравенство също намалява.

Много от младите обаче не искат да са активни на пазара на труда.

В момента подпомагането става с малко пари на много хора, а е по-добре то да бъде по-целево, каза още анализаторът.

Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият режисьор, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи като асистент-режисьор, режисьор и фотограф в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа..

публикувано на 24.07.25 в 12:12
Снимката е илюстративна.

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност

Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..

публикувано на 24.07.25 в 10:11

Започна описването на щетите след големия пожар край Костинброд

Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия.  Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..

публикувано на 24.07.25 в 09:26

Предупреждават за нов вид кибер измами

Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата.  “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..

публикувано на 24.07.25 в 09:16

Продължава ремонтът на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“

Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..

публикувано на 24.07.25 в 08:25