Съжалявам, че синдикатите не се вслушаха в моя апел да се видим, да изговорим това, което вчера предложих, без това да бъде цената на комфорта на софиянци, за да могат и те да живеят нормално, да се придвижват до работа и да си оставят децата на училище - това каза пред БНТ кметът на София Васил Терзиев.
"Това което искат синдикатите ни отдалечава от това да можем да направим необходимите промени в подвижния състав, да реализираме тази амбициозна програма, която се прие от Общинския съвет за 1 милиард лева, за да се подмени целият подвижен състав. Това, което искат синдикатите е 400 лв. увеличение нетно към стартовата заплата, 500 лева догодина и 600 лева по-догодина. Това, облечено в цифри означава 50-60 милиона лева тази година, 60-70 милиона догодина и около 100 милиона по-догодина. Всяка година увеличение, сумарно това са 400 милиона. 400 милиона са 800 автобуса", изчисли кметът.
В бюджета за тази година за транспорт са заложени 312 милиона лева, които отиват за заплати. И искането е да бъдат добавени още 200 милиона през 2027 г.
"Аз се боря за това да бъде решен проблемът със заплащането на шофьорите и хората, които работят в сервизите, за да може да се нормализира работата и да няма хора, които имат 80-90 часа извънреден труд. За да се реши, трябва да увеличим броя на хората, които липсват в системата на столичния автотранспорт", добави Терзиев.
Кметът е категоричен, че в протеста има и политически привкус.
Обсъжда се вариант да може да се паркира безплатно в зоните за платено паркиране и да се шофира в бус лентите при ситуации като тази със стачката на наземния градски транспорт в София, каза още Васил Терзиев.
Към този момент не е възможно да се отворят бус лентите в София за пътните превозни средства, за да се намали трафика, който се образува заради липсата на градски транспорт. Няма да може да се използват безплатно и платената синя и зелена зона за паркиране в центъра на града. Ще се търси начин за компенсиране на пътниците, които са си купили..
Бъдещата метростанция на кръстовището между булевардите "Шипченски проход“ и "Асен Йорданов“ ще носи името "СК ЦСКА". Решението бе подкрепено от 31 съветници на днешната сесия на Столичния общински съвет. Първоначално беше гласувано метростанцията да се казва “Шипченски проход“, но по настояване на кмета Васил Терзиев решението беше върнато за ново..
За втора поредна година София отчита успешно спазване на европейските и национални норми за качеството на атмосферния въздух по показател фини прахови частици (ФПЧ10), съобщават от Столичната община. Данните за 2024 г. показват, че броят на дните с превишение на средноденонощната норма (50 µg/m³) е под допустимия максимум от 35 дни за всички..
Подписка за безсрочни стачни действия започват протестиращите шофьори в автобусен гараж "Земляне". Те уточниха, че ако бъде постигнато споразумение с Общината, са готови веднага да започнат работа. Един от водачите сподели: Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи Терзиев: Исканията на протестиращите..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на..
"Исканията на протестиращите са неразумни. Не знам какво се прави, когато на масата имаш неразумно искане за много средства, които нямаш от къде да набавиш". Това заяви в ефира на NOVA кметът на София Васил Терзиев по повод протеста на шофьорите от градския транспорт в столицата. "Не виждам как мога да дам това, което протестиращите искат. Не е..
Трети ден градският транспорт в София е спрян заради протеста на работещите в общинското дружество с искане за увеличение на заплатите. Денят е учебен! Автобуси, тролеи и трамваи остават в депата. От "Метрополитен" съобщиха, че и днес ще обслужват пътници с повече мотриси и на по-малки интервали от време. Текучеството от хора е голямо, установи..